Menu
0
Váš košík je prázdný

Plynové grily Weber

Plynové grily Weber

Plynové grily Weber představují ideální řešení pro všechny milovníky grilování i pro profesionální kuchaře a restaurace. Hlavní výhodou plynových grilů je okamžitá připravenost k používání. Stačí jen otočit kolečkem a během dvou minut bude Váš gril Weber rozžhavený. Navíc můžete teplotu v grilu i její rozmístění na jednotlivých částech roštu velmi jednoduše nastavit pomocí otočných regulátorů.

Nemusíte tak podpalovat dřevěné uhlí a čekat na jeho dostatečné rozžhavení než bude gril připraven. Nemusíte se ani obávat, že by pokrmy připravené na plynových grilech měly jinou chuť než ty grilované na uhlí, žádný chuťový rozdíl mezi nimi není. Plynové grily tak umožňují nejkomfortnější variantu grilování.

Firma Weber nabízí široký sortiment plynových grilů a všechny je můžete nalézt u nás na našem e-shopu Topgrily.

Nejmenším plynovým grilem ideálním na cesty je přenosný Weber Go-Anywhere, plynová verze stejnojmenného grilu na dřevěné uhlí. Na výlety či doma na terasy Vám můžeme doporučit i grily z řady Weber Q 1200. V řadě Weber Q se postupně dostáváme i ke grilům vyšších kategorií, kterými jsou Weber Q 3000 a Weber Q 3200, disponující již skutečně velkou grilovací plochou, díky kterým jsou ideální i na velké zahradní party.

Posledním grilem z kategorie plynových cestovních je gril Weber Traveler, na který určitě nemůžeme zapomenout. Perfektní je především do karavanu. Dá se totiž jednoduše sklopit a ve složeném tvaru zabírá úplné minimum místa. Zároveň je velmi výkonný a poskytne Vám tak plnohodnotnou grilovačku i na cestách.

Pro náročnější zákazníky si Weber připravil řady Spirit, Genesis a Summit. Jedná se již o grily pro skutečné mistry zahradní kuchyně. Všechny tyto řady disponují robustní konstrukcí z nejkvalitnějších materiálů, postranními vařiči, Gourmet BBQ systémem, vlastní skříňkou s úložným prostorem a mnohým dalším vybavením. Díky aroma stříškám nad hořáky Flavorizer Bars navíc grilování nebylo nikdy voňavější.

Weber SpiritWeber Spirit II z těchto luxusních grilů představují řady s relativně nejnižší výbavou, nejmenší grilovací plochou a nejnižším výkonem. To však pouze ve srovnání s řadami Genesis a Summit. Rozhodně mají dostatečný výkon i plochu na pořádnou grilovačku a hovězí steaky na nich uděláte dokonale. Spíš kdybyste chtěli třeba v zimě péct pizzu při vyšší teplotě, tady už trošku naráží výkon na limity :)

Větší grilovací plochu, větší výbavu i výkon pak nabízí grily Weber Genesis. Na této ploše už bez problémů uděláte pořádnou grilovací party i komplikovanější menu. A pizzu si s klidem upečete i v zimě. Špičkou mezi sortimentem Weber jsou grily Weber Summit, které jsou již plnohodnotnou zahradní kuchyní.

Grily na plyn a jejich hlavní vlastnosti

  • Jsou velmi jednoduché na ovládání - otočíte regulátorem hořáku, zmáčkenete jiskru a následně jen regulátorem určujete teplotu
  • Rozžhaví se velmi rychle - bez námahy do 10 minut
  • Máme zkušenosti, že lidé na plynových grilech ve výsledku grilují častěji - když je ovládání tak jednoduché a rychlé, často si člověk venku na grilu zkusí i jídlo, které by jinak dělal doma v kuchyni
  • Mohou vytvořit kompletní zahradní kuchyni - často disponují větší grilovací plochou či bočním vařičem, abyste na nich zvládli připravit i složitější menu pro více hostů
  • Zvládnou všechny metody grilování - přímé, nepřímé, většina i Low & Slow a zauzení
  • Chuť ugrilovaného jídla je stejná jako u grilů na dřevěné uhlí 

Pro koho jsou grily na plyn vhodné

  • Pro každého, kdo má rád jednoduchost a komfort při grilování
  • Pro každého, kdo chce mít možnost grilovat kdykoliv a rychle
  • Pro každého, kdo rád pořádá větší grilovací party a občas zve na grilovačku větší počet lidí
  • Pro každého, kdo chce gril používat jako kompletní zahradní kuchyni
Pro více informací koukněte na našeho průvodce jaký vybrat gril.

Jak správně zapálit plynový gril?

Důležité je nejprve otevřít poklop grilu - pokud byste zapalovali se zavřeným poklopem, mohl by se pod ním nahromadit plyn a udělat při zapálení nepořádek. Po otevření poklopu otočíte regulátorem hořáků a zapálíte zmáčknutím jiskry zapalovače. Jakmile jde z hořáků plamen, můžete poklop zavřít a nechat gril nahřát.

Metody grilování na plynových grilech

Plynový grill zvládne všechny metody grilování. Můžete na něm přímo grilovat steaky na vysoké teplotě, můžete i nepřímou metodou péct velké kusy masa vcelku - třeba celé kuře. Pokud máte víc hořáků, pravděpodobně na grilu zvládnete udělat i trhané maso metodou Low & Slow - tedy grilováním při nižších teplotách po delší dobu. U většiny plynových grilů jen budete k nepřímému grilování potřebovat tepelný štít s roštem, aby maso neleželo na rozžhaveném litinovém roštu a nepřipékalo se.

Více informací najdete v našem speciálním článku o všech metodách grilování.

Uzení na plynovém grilu

I na plynových grilech je možné zaudit grilovaná jídla vůní doutnajícího dřeva. Dosáhnout toho můžete pomocí speciálního udícího boxu, který položíte na grilovací rošt nebo jiné určené místo v grilu. Do boxu dáte následně dřevěné udící lupínky, které budou doutnat a vytvoří tak v grilu krásnou kouřovou vůni. Jen je nezapomeňte aspoň na 30 minut ponořit do vody - jinak by v boxu ihned shořely a kýženého efektu byste nedosáhli.

Recepty na gril

Abyste svůj gril využili na maximum a vyzkoušeli si všechny metody grilování, které jsme zmiňovali výše, máme pro Vás připravenu i naši online kuchařku grilovacích receptů. Dozvíte se zde, jak naložit maso na gril nebo jak ugrilovat dokonalý steak. A taky se podíváte, co všechno jde na grilu udělat. Obzvlášť plynové grilly totiž nabízí opravdu tak velké možnosti, že na nich zvládnete perfektně připravit snad jakékoliv jídlo.

Jaký potřebuje gril Weber plyn?

Plynové grily lze používat s propanovými i propanbutanovými plynovými láhvemi. Závit je u nich stejný, připojit jdou ke grilu oba typy a to ve všech lahvích ve velikostech od 5 kg do 11 kg. Za nás doporučujeme používat spíš láhve s čistým propanem. Čistý propan funguje i při teplotách do -40 °C, zatímco u propan-butanu se od 0 °C a níže odpařuje pouze čistý propan a zbytek je nepoužitelný. Třeba na zimní grilování je tak čistý propan často přímo potřeba. Říká se také, že grilování na čistém propanu je zdravější a že méně zanáší trubky grilu.

Je rozdíl v chuti a vůni při grilování na dřevěném uhlí a při grilování na plynu?

Existuje poměrně rozšířený mýtus, že na dřevěném uhlí či briketách se griluje lépe než na plynu, že jídlo poté lépe chutná. Pravdou ovšem je, že jídlo bude ve výsledku chutnat stejně, ať ho ugrilujete na plynovém grilu nebo na grilu na dřevěné uhlí.

Na našich kurzech grilování jsme například párkrát zkoušeli dělat stejná jídla vedle sebe - jednou na briketách, jednou na plynu. A výsledek byl takový, že nikdo rozdíl na chuti ani na vůni nepoznal. Důvod je ten, že brikety ani uhlí nemají žádnou speciální vůni (naopak bychom spíš řekli, že trošku smrdí). Co dodává při grilování vůni jsou šťávy z grilovaného jídla odkapávající na rozžhavené brikety - vůbec nejlépe za nás voní hovězí tuk. A stejný efekt vzniká i u plynových grilů. Šťáva z jídla odkapává na rozžhavené části grilu, poté se znovu odpařuje nahoru a vytváří tak jedinečné grilovací aroma, které dále dochucuje připravované dobroty.

Rozdíl ovšem je při pálení dřeva. Dřevo totiž oproti briketám a uhlí skutečně voní a když tak přidáte do kotlového grilu kousky namočeného dřeva, vůně je poté úplně jiná. Stejného efektu ale lze do určité míry dosáhnout i na plynových grilech pomocí výše uvedeného zauzení.

Tím však určitě nechceme nijak shazovat grily na dřevěné uhlí :) Sami si rádi hrajeme s ohněm, máme rádi ten rituál od rozpálení briket, jejich rozmístění na roštu a trošku složitější ovládání teploty vyžadující větší zkušenosti. Faktem nicméně je, že oproti plynovým grilům rozdíl v chuti ani vůni v podstatě není.

Jak vyčistit plynový gril

I u plynových grilů je nejdůležitější vždy vyčistit hlavně grilovací rošt, ať na něm nezůstanou žádné zbytky z poslední grilovačky. Nejlépe to uděláte tak, že po grilování necháte hořáky běžet ještě cca 10 minut na plný výkon, ať se na nich všechny zbytky úplně spálí. Poté za tepla párkrát přejedete rošt grilovacím kartáčem s nerezovými štětinami a rošt by měl být čistý. 

Vnitřek grilu není potřeba čistit pokaždé. Záleží třeba na tom, jak mastná jídla budete dělat. Například grilování namarinovaných žeber Vám čištění trošku zkomplikuje. Naopak při grilování steaků skoro žádná nečistota v grilu ani nevznikne. V našem speciálním článku se každopádně můžete podívat jak nejlépe a nejjednoduššeji vyčistit gril.