Menu
0
Váš košík je prázdný

Grily na dřevěné uhlí Weber

Grily na dřevěné uhlí Weber

Kotlové grily na dřevěné uhlí vyvinuté společností Weber patří již po mnoho let takřka ke kultovním záležitostem v tomto oboru. Užijte si nezapomenutelné zážitky s přáteli či rodinou při grilování na grilech, které vás uchvátí svou promyšlenou konstrukcí.

Grily Weber nabízejí optimální obsluhu při zajištění maximální bezpečnosti a pohodlné údržby. A kulinářské zážitky? Ty budou patřit k nezapomenutelným chvílím při vašich grilovacích party.

Pro grilování doma na zahradě jsou určeny především řady grilů Weber Classic KettleOriginal Kettle a Master Touch. V samostatné kategorii nejlevnějších grilů Weber na dřevěné uhlí najdete všechny zástupce řad Bar-B-Kettle, Classic Kettle a Original Kettle. Jsou ideální především spíš pro občasné grilování těch jednodušších grilovaných jídel. Vepřovou krkovičku na nich uděláte stejně dobře jako na ostatních grilech Weber, ale na různé pokročilejší grilovačky doporučujeme spíš prodávanější řadu Master Touch. Výše uvedené řady jsou zároveň nabízeny ve dvou rozměrech - 47 cm a 57 cm.

Pro skutečné nadšence grilování jsou zde grily Weber Master Touch. S grilovací plochou o průměru 57 cm již můžete pořádat i větší grilovací party. Samozřejmostí této řady kotlových grilů je i nejširší výbava, která mimojiné obsahuje rošt s Gourmet BBQ systémem, který mění tenhle klasický gril Weber s dlouholetou tradicí ve skutečnou zahradní kuchyni.

Přejete-li si grilovat i na cestách, Weber si pro Vás nachystal i malé přenosné grily. V sekci přenosné grily na našem e-shopu Topgrily naleznete řadu Smokey Joe v nejrůznějších barvách, z nichž si jistě dokáže vybrat úplně každý. Velmi praktickou alternativou k této řadě pak je cestovní gril Weber Go-Anywhere.

Úplnou špičku v rámci grilů Weber na dřevěné uhlí představují grily s postranním stolkem Weber Performer a ještě nad nimi se nachází speciální, dvouplášťové grily Weber Summit Kamado, které jsou zdokonaleny především k pomalému Low & Slow grilování při nízkých teplotách. Posledním speciálním grilem Weber na dřevěné uhlí je Ranch Kettle s masivním grilovacím roštem o průměru.

Kromě všech v této kategorii uvedených grilů zde naleznete také profesionální udírny Weber Smokey Mountain Cooker nebo ohniště Weber Fireplace.

Grily na uhlí a jejich hlavní vlastnosti

  • Nejstarší druh grilu
  • Teplo v nich sálá z rozžhaveného dřevěného uhlí či grilovacích briket
  • Obvykle mívají kulatý tvar - aby dobře rozváděly teplo na celý grilovací rošt
  • Teplo v nich regulujete pomocí nastavitelných průduchů v kotli a poklopu grilu - u kvalitních grillů na uhlí nepotřebujete měnit výšku roštů
  • Zvládnou všechny metody grilování - od zauzení při nižších teplotách, přes přímé i nepřímé grilování, až po prudké grilování steaků nad 300 °C
  • Často mají jednoduché provedení a velmi dlouhou životnost

Pro koho jsou grily na uhlí vhodné

  • Pro každého, kdo má rád tradiční způsob grilování
  • Pro každého, kdo si rád hraje s ohněm
  • Pro každého, kdo má více času a u grilování nikam nespěchá
  • Pro toho, kdo do grilu nechce investovat tolik peněz - kotlový gril na brikety je zpravidla levnější než plynový gril
Pro více informací koukněte na našeho průvodce jaký vybrat gril.

Jak rozžhavit brikety

Způsobů jak rozpálit grilovací uhlí nebo brikety je několik. Použít se dají pevné i tekuté podpalovače, dřevo, zápalné pistole.. něco funguje lépe, něco hůř. Nejlépe funguje určitě rozpalovací komínek. Při jeho použití máte jistotu, že palivo pořádně prohoří, aniž byste museli u grilu stát a zapalování pořád kontrolovat. Komínek udělá vše sám a brikety máte navíc rozpáleny cca za 15 minut.

Více informací se dozvíte v našem podrobném článku k rozpalování briket a uhlí v kotlových grilech.

Metody grilování v grilech na dřevěné uhlí

Gril na dřevěné uhlí zvládne hravě všechny metody grilování. Přímou metodu grilování na steaky a burgery nebo vepřovou krkovičku na plátky. Nepřímou metodu na větší kusy masa vcelku. I metodu Low & Slow na pomalé grilování při nižších teplotách (perfektní na trhané vepřové i hovězí) zvládnou, když správně rozmístíte palivo v grilu.

Kdy grilovat přímo a kdy nepřímo a také jak v grilu pracovat s palivem pro dosažení nejlepších výsledků se dočtete v našem speciálním článku o všech metodách grilování.

Jak na grilu udit

V grilu na dřevěné uhlí můžete grilované pokrmy i pěkně zaudit. Stačí k rozžhavenému palivu přisypat namočené kousky dřeva - třeba naše dřevěné udící lupínky. V grilu tak vznikne krásná vůně doutnajícího dřeva, kterou samotné uhlí ani brikety nenabídnou. Při uzení v grilu je dobré mířit na nižší teploty a snažit se o uzení co nejdéle, aby byl výsledek nejlepší. Asi se Vám ale v grilu nepodaří dosáhnout dostatečně nízkých teplot na uzení studeným kouřem. Na to už budete potřebovat speciální udírnu.

Lze v grilu použít dřevěné uhlí i brikety?

Jakýkoliv grill na dřevěné uhlí můžete použít jak v kombinaci s grilovacím uhlím, tak s grilovacími briketami. Oba typy paliva mají ale své specifické vlastnosti a proto v některých případech je vhodné využít brikety, v jiných Vám bude stačit uhlí. Všechny rozdíly máme rozepsány v našem článku o rozdílech mezi grilovacími briketami a uhlím, stručně ale vše shrneme i zde.

Uhlí má po krátkou dobu dokonce větší výhřevnost než brikety a obvykle se také o trošku rychleji rozhoří. Vysokou výhřevnost ale nabídne max po 1 hodinu, poté začne teplota rychle klesat. Proto je vhodné pouze na přímé grilování, třeba na steaky nebo klobásky. Na druhou stranu brikety mají vysokou výhřevnost i déle než tři hodiny a v zapalovacím komínku je rozžhavíte také cca do 15-20 minut. Vhodné jsou proto kromě přímého i na nepřímé grilování či metodu Low & Slow, takže se hodí ke všem grilovacím receptům a na všechny druhy akcí.

Na konec ještě zmíníme, že u uhlí i briket je kvalita, tj. výhřevnost a její výdrž, výrazně závislá na ceně. Za nás rozhodně doporučejeme kvalitní brikety i uhlí :)

Jak vyčistit gril na dřevěné uhlí?

U všech druhů grilů je v prvé řadě důležité mít dobře vyčištěný grilovací rošt a grilly na uhlí to mají stejně. Rošt nejlépe vyčistíte tak, že ho po grilování necháte ještě aspoň 10 minut nad rozžhavenými briketami, aby se na něm spálily na uhel všechny připálené zbytky. Poté stačí rošt párkrát přejet grilovacím kartáčem s nerezovými štětinami, nepořádek půjde dolů snadno.

Kromě roštu je u kotlových grilů nutné taky vždy odstranit zbytky popela po poslední grilovačce. Co se zbytku grilu týče (zevnitř i zvenku), není potřeba čistit pokaždé a záleží už na každém individuálně, jak chce mít čistý gril :)

Opět se můžete pro více informací a podrobnější návod podívat na náš speciální článek o čištění grilů.

Co jsou Kamado grily a keramické grily?

Kamado grily jsou speciální druh kotlových grilů na dřevěné uhlí, které jsou uzpůsobeny především pro nepřímé grilování a grilování metodou Low & Slow - při nízké teplotě po několik hodin. Nejvíce je oceníte, když budete dělat například žebra nebo trhané vepřové a hovězí. Neznamená to ale, že byste na nich nezvládli udělat dokonalý steak. Zvládnou totiž skvěle i metodu přímého grilování.

Kamado grily jsou v podstatě takové luxusní grily na dřevěné uhlí, s lepší výbavou a uzpůsobené ke stabilnímu udržení teplot. Dokáží totiž lépe izolovat vnitřní prostředí od vnějšího okolí. Keramické grily to zařídí díky keramice, která dobře natáhne teplotu a udrží ji. Weber Kamado grily jsou vyrobeny z osvědčených materiálů - z porcelánem smaltované oceli. Výhodou tohoto materiálu je, že má oproti keramice prakticky neomezenou životnost. Teplotu ale dokáže udržet stejně dobře - a to díky silnému dvouplášťovému provedení kotle i poklopu.

Keramické grily jsou speciální podkategorií kamado grilů. Ty můžou být vyrobeny jak z keramiky, tak z porcelánem smaltované oceli. Funkční rozdíl je minimální.

Recepty na gril

Na Vašem grilu na uhlí zvládnete udělat mnohem víc než jen vepřovou krkovičku, klobásky nebo cuketu. Na grilu se dá připravit vše od snídaně, přes oběd až po večeři s dezertem. Podívejte se na naše tipy a recepty na gril, abyste svoji zahradní kuchyni dokázali využít naplno :)