Jaký gril na balkon? Na co si dát pozor a co dopředu zkontrolovat?

Balkón – vlastní kousek klidu i v městské džungli. A dnes se podíváme, jak svůj balkón nebo terasu pořádně využít, a to grilováním. Grilování na balkóně je možné, není zakázané a pro mnoho lidí představuje i jedinou možnost, jak si něco ugrilovat. Zaměříme se na věci, na které je dobré si dát pozor před grilováním a jaké informace si zjistit, než si koupíte balkonový gril. A samozřejmě si srovnáme výhody i nevýhody různých typů grilů na balkón nebo terasu.
Grilování na balkoně

Na co si dát pozor před grilováním na balkoně?

Grilování na balkoně má svá omezení. Respektive může mít a je dobré si tyto informace zjistit, než si koupíte gril na balkon (potenciálně zbytečně). Tento způsob grilování přímo neporušuje žádné předpisy o požární ochraně, pokud dodržujeme určitá základní bezpečnostní pravidla, na která se zaměříme později. A ani přímo občanský zákoník. Ten ale specifikuje omezení vlastnického práva, které platí právě i pro balkóny:

§ 1013 (1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.

Jak tedy říká občanský zákoník, pokud budete grilovat, tak abyste nevykouřili i vlastní byt a nebudete grilovat každý den, mělo by být vše v pořádku. Vždy ale záleží na vztazích se sousedy. Pokud víte, že by s někým mohl být problém, zkuste se dohodnout dopředu. Určitě by si sousedé nad vámi neradi sušili čisté prádlo pár metrů nad grilem. Ať už jde o klasické grily nebo i bezkouřový gril na balkon jako jsou ty elektrické.

Pokud vlastníte celý dům, nebo chcete grilovat na balkoně rodinného domu, můžete další část textu přeskočit a rovnou si vybrat svůj nový gril. Nicméně pokud bydlíte v bytovém domě, tak potenciálním problémem může být domovní řád.

Domovní řád a Společenství vlastníků jednotek

V případě bytových domů je nutné počítat s domovním řádem. V domovním řádu obvykle grilování není nijak omezeno. Pokud ale v daném domě už v minulosti byly problémy s kouřem a grilováním na balkoně, domovní řád to může přímo omezovat nebo zakazovat. V případě, že balkonové grilování neomezuje ani domovní řád, máte prakticky vyhráno a už si můžete vybírat svůj nový gril.

U balkonového grilování jde vždy o respektování sousedů a přístup mezi vámi. Společenství vlastníků jednotek může časem domovní řád upravit a vás omezit. Je tedy vhodné svým grilováním příliš neomezovat sousedy a nevyvolávat konflikty.

Jak grilovat na balkoně? Na co si dát pozor z pohledu bezpečnosti

Jakmile máme z cesty všechna pravidla a řády, můžeme přejít ke grilování. Při grilování na balkoně paneláku je nutné dodržovat určitá základní bezpečností pravidla. Pokud by se stalo a vinou žhavého uhlíku nebo špatným zacházením s grilem vznikl požár, budete jako uživatel zodpovědní.

Hlavní pravidla pro správné grilování (nejen) na balkoně:
  • Nepoužívejte gril a veškeré příslušenství v rozporu s informacemi výrobce.
  • Připravte si grilovací prostor na balkoně. Zejména odstraňte všechny hořlavé věci jako suché květiny, plastové truhlíky, hadry, židličky, rákosové zástěny a další.
  • Mějte po ruce láhev s vodou a ideálně nehořlavé rukavice, většinu případných problémů můžete vyřešit velice rychle a snadno v jejich zárodku, pokud jste připravení.
  • Nepalte v grilu odpad a nedoporučujeme ani vlhké dřevo nebo listí, které při hoření vypouští hodně kouře.
  • Nenechávejte gril bez dozoru ani po sejmutí jídla z roštu. Dokud není gril úplně vychladlý, představuje určité riziko.
  • S popelem nakládejte opatrně a ujistěte se, že je úplně vyhaslý. Požáry plastových popelnic způsobených popelem jsou poměrně časté.
  • Doporučujeme také nehořlavou podložku pod gril a připevnit gril tak, aby se nedopatřením nemohl převrátit.
Zkrátka nenechávejte gril bez dozoru, jde o bezpečnost vaši i vašeho majetku. Je dobré si uvědomit, že dnešní domácnosti obsahují velkou spoustu hořlavých materiálů od záclon, látek, čalounění přes různé dekorace až po suché listí a květiny. Obzvláště u grilů na dřevěné uhlí je riziko uhlíků a jisker poměrně vysoké, zvýšené i počasím a větrem. Na zahradě to většinou není nutné tolik řešit, grilování na balkoně je ale v tomto složitější.

Jaký gril na balkon?

Nejdříve je dobré si uvědomit, jaké máte možnosti s ohledem na omezený prostor. Bude gril na balkoně neustále? Budu jej skladovat jinde? Jak široký prostor grilu mohu vyčlenit? Chci gril, který je možné položit na stůl? Nebo potřebuji gril se stojanem?

Každý typ grilů přináší vlastní výhody i nevýhody. Pro balkony je obecně vhodné vybírat spíše menší grily, u větších balkonů se může jednat i o plnohodnotné klasické grily jako na zahradu. V případě menšího prostoru, může být vhodný gril, který budu skladovat jinde. Ať už skládací grily cestovního typu nebo grily bez stojanu, které si na grilování položíte na stůl.

Zkrátka nejlepší gril na balkon je ten, který vám poslouží při grilování a zároveň splní i ostatní podmínky s ohledem na prostor a četnost grilování.

Poznámka bokem – při našem cestování jsme si náhodou všimli, že například na Islandu nebo v Norsku je naprosto běžné i na malý balkónek dát velký plynový gril a zabrat tím třeba i polovinu celého balkónu. Jednoduše, každý to má podle sebe :)

Plyn, elektřina nebo gril na dřevěné uhlí?

Při výběru správného grilu je důležité zvážit výhody a nevýhody různých typů paliv. Uvědomte si také, že to, na co jste zvyklí ze zahrad, nemusí být pro balkonové grilovačky to nejvhodnější. Na jednu stranu jde o vás a váš balkon, nechcete si tedy vyudit celý interiér bytu. Na druhou stranu také nechcete a možná ani nemůžete riskovat obtěžování sousedů příliš silným kouřem. Grily na dřevěné uhlí obecně nejsou zakázané a rozžhavené brikety ani neprodukují tolik kouře, ale stejně zvyšujete riziko stížností od sousedů a časem třeba i úpravu domovního řádu. Nejvhodnější gril na balkon do bytu tedy obvykle představuje plynový nebo elektrický.

Plynový gril na balkon a jeho výhody

Plynový gril je nejlepší kombinací opravdového grilování a praktičnosti. Přesným ovládáním a elektrickým zapalováním snadno rozžhavíte gril na požadovanou teplotu. Můžete si tak na balkoně ugrilovat i jídla, kvůli kterým byste se třeba na zahradě neobtěžovali rozpalováním grilu na uhlí.
Plynový gril na balkon Weber
Představte si náročný den, přijdete z práce unavení a v lednici jsou třeba jen dvě masa. Poslední, co se člověku chce, je strávit desítky minut rozpalováním kotlového grilu. S plynovým grilem na balkóně si ušetříte nejen spoustu času, ale i pachy z vaření v kuchyni vašeho bytu. A ve výsledku tak budete grilovat častěji než dřív. Na balkonech navíc s grilem na plyn neriskujete tolik stížnosti sousedů.

Bonusem plynových grilů je také obsluha bez problému, bez špinavých rukou z uhlí, a hlavně bez popela. Nakládat s popelem v bytovém domě a plastovými popelnicemi je starost navíc.

Jak vybrat plynový gril na balkon?

Pokud zvažujete Weber, tak existují v rozměrech od malých grilů na kartuše, přes střední verze jako grily Weber Q až po klasické stojanové plynové grily o různých rozměrech. Vybrat si tak můžete nejen ideální rozměr přesně pro váš balkon, praktické jsou i svým ovládáním a rychlostí.

Obecně se plynové grily vybírají podle počtu hořáků, které přímo ovlivňují rozměry a množství jídla, které můžete grilovat v jeden moment. Málokdo ale jako gril na balkon bude vybírat velké čtyř nebo šesti hořáky. Tato možnost se objevuje spíše jako gril na terasu, kde máte přece jen o něco větší prostor. Pro běžné grilování pro rodinu nebo menší počet osob si vystačíte s grilem s jedním nebo dvěma hořáky úplně bez problémů.

Velice praktickým společníkem může být cestovní gril Weber Traveler, který nabízí kompromis mezi dostatečně velkým grilem a kompaktními rozměry. Tento gril je umístěný na stojanu, který lze snadno složit a gril tak můžete postavit na stranu nebo snadno odnést z balkonu, třeba do sklepa. Kompaktnější verzí je Weber Traveler Compact, která zabírá zase o něco méně místa.

Gril se skládacím stojanem Weber Traveler CompactGril se skládacím stojanem Weber Traveler Compact
Kdo svůj gril bude mít permanentně na balkóně, tak si může vybrat některý s pevným stojanem, jako jsou třeba grily Weber Spirit. Zde si můžete pro ušetření místa sklopit postranní stolek nebo oba stolky úplně odmontovat. Doporučit také můžeme některé z verzí grilů Weber Q ať už malý gril na balkon Weber Q 1200 se stojanem i bez stojanu, střední Weber Q 2000 nebo větší Q 3200 se stojanem.

Plynový gril na balkon Weber Q
Pokud stále patříte mezi loajální milovníky uhlí, u balkonů to opravdu zvažte. Například plynové grily Weber jsou pro balkonové grilování spolehlivým pomocníkem, který ale neochudí o nic z chuti pravé grilovačky. Odkapávající tuk a šťávy z masa a pokrmů dopadají na tzv. flavorizéry, což jsou kovové kolejnice, které zakrývají plynové hořáky. Tato chuť a vůně z výparů v kombinaci s opečením z roštu dodává tu pravou chuť grilovaného. Hlavně také snižujete riziko nespokojených sousedů na minimum.

Nevýhody balkonových grilů na plyn

Specifikem grilů na plyn je pouze nutnost dát si pozor při sestavování grilu a připojování plynové láhve či kartuše na unikající plyn. Raději to vždy provádějte venku, kde by i případný malý únik plynu při připojování hadice byl rychle odvětrán. Gril také vždy zapalujte s otevřeným poklopem – pokud by se náhodou ve vaně grilu nashromáždilo větší množství plynu, mohlo by dojít k divočejšímu zapálení, než budete čekat. Poslední nevýhodou je také nutnost skladování plynové láhve nebo kartuší. Nechat je ale každopádně můžete u grilu celoročně.

Elektrický gril na balkon a jeho výhody

Balkonové grily na elektřinu jsou pravděpodobně nejjednodušším řešením pro grilování na balkoně. Riziko stížností sousedů je na naprostém minimu, protože takový gril neprodukuje žádný kouř ani pachy nad rámec běžného vaření v kuchyni. Zároveň ale elektrický gril dosahuje toho správného výsledku u grilovaného jídla, který při grilování očekáváte. Kvalitní litinové rošty, jako u elektrických grilů Weber, vytvoří klasickou mřížku a jídlo budete mít krásně ogrilované. Také jsou elektrické grily obvykle menší, a to se pro balkony a terasy samozřejmě hodí.

Gril na balkon elektrický představuje také možné řešení, jak grilovat i navzdory domovnímu řádu. Nejen že neprodukuje kouř, ale elektrický gril ani nevyužívá otevřený oheň. A ten právě může být často zakazován v domovním řádu. Pokud takový zákaz na otevřený oheň ve vašem bytovém domě platí, využívání grilu na uhlí i na plyn nebude možné.

V neposlední řadě je tento typ snadný k používání i obsluze. U elektrických grilů Weber se můžete spolehnout na spolehlivé fungování a výkonné topné spirály. Výhodou je také odpadající nutnost shánět palivo a někde jej skladovat. Plynová bomba nebo pytel s uhlím přeci jen zaberou určitý prostor, který se dá v bytě využít vždy lépe. Zde vám postačí pouze prodlužka a klasická elektrická zástrčka. Také si tyto grily můžete vzít i do kuchyně a využívat je i uvnitř. A jako poslední výhodu uvedeme, že je grilování na elektřině také o něco zdravější.
Grilování na balkoně s elektrickým grilem Weber Q

Jak vybrat elektrický gril na balkon?

Je nutné si uvědomit, že ne každý elektrický gril je ideální. Gril vhodný na balkon není jakýkoliv elektrický gril do kuchyně nebo kontaktní gril. Pro grilování na terase je nutné si vybrat gril, který je výrobcem testován pro venkovní použití. Snese tedy venkovní podmínky i déšť. Ne každý kuchyňský gril toto bude splňovat a hrozí jeho poškození nebo zničení a v krajním případě až možný úraz elektrickým proudem.

Výrobce grilů Weber nabízí otestované a spolehlivé elektrické balkonové grily, které bez problémů zvládnou jakékoliv povětrnostní podmínky, a to včetně zimy.

Pokud zvažujete elektrický gril na balkon od Weberu, tak se můžete setkat se třemi řadami grilů. Série, která se blíží nejvíce klasickým grilům, je elektrická řada Weber Q. Získáte osvědčené provedení, veškerou potřebnou výbavu a vybrat si můžete z několika velikostí přesně podle vašich potřeb. Malý elektrický gril na balkon v podobě Weberu Q 1400 lze využívat i v provedení se stojanem, ze kterého jej lze snadno sundat. Nebo můžete zvolit větší verzi Q 2400 také s možností stojanu.

Další sérií jsou grily Weber Lumin. Praktické grily v elegantním provedení lze snadno postavit na jakýkoliv stůl i v kuchyni, nebo na stojan Weber pro tyto grily. A v menší verzi Compact získáte praktický mini gril na balkon.
Elektrický gril na balkon Weber Lumin
Nejvyšší řadu elektrických grilů vhodných na balkon představuje Weber Pulse. Získáte nejvyšší výbavu, vysoký výkon a moderní provedení. Jako elektrický gril na terasu Pulse poslouží perfektně. S veškerou výbavou a v tomto provedení jsou tyto grily už přeci jen o něco větší, a tak se možná nemusí hodit na ty nejmenší balkony. Záleží ale na každé situaci.
Elektrický gril na balkon Weber Pulse

Nevýhody balkonových grilů na elektřinu

Gril na balkon může vyvolávat často diskuze, a pro nejvyšší možné omezení stížností a problémů se sousedy nejlépe poslouží právě elektrický balkonový gril. Přináší ovšem také určité omezení a nevýhody. Tou hlavní je nutnost zapojování prodlužky, která může bránit zavírání balkonových dveří. Případně existuje riziko poškození kabelu, pokud se dveře zabouchnou. Je tedy vhodné čas od času zkontrolovat kabel, jestli není poškozený nebo zlomený. Také si dejte pozor, zda vámi používaný elektrický gril je vhodný i pro venkovní podmínky. Grily Weber jsou na venkovní podmínky konstruované, ale ne každý elektrický gril zvládne vlhkost a déšť.

V neposlední řadě je grilování na elektřině přeci jen o chlup jiné a pokud jste zvyklí na rozžhavené uhlí nebo plamen plynu, nemusí se vám z počátku líbit. Nicméně tyto grily také dosáhnout perfektního grilovaného výsledku a přinášejí tak širokou škálu výhod, že určitě stojí za zvážení.

Balkonový gril na dřevěné uhlí a jeho výhody

Klasické grily na uhlí jsou beze sporu nejtradičnější formou grilování a mnozí si při pomyšlení na grilování představujeme právě tento typ. V momentě, kdy vybíráme gril na balkon, můžeme zvažovat i grily na uhlí. Je ale nutné zvážit konkrétní situaci, ve které se nacházíte. V momentě, kdy máte terasu v nejvyšším patře bytového domu, nebo chcete grilovat na balkoně svého rodinného domu, je vaše cesta k uhlí poměrně snadná. V ostatních situacích je ale nutné počítat s tím, že kouř při grilování může obtěžovat vaše sousedy.

Pokud si se sousedy nelámete hlavu, gril na balkon na uhlí ve srovnání s dalšími typy paliva přináší vlastní výhody. Samozřejmě každý zvažuje chuť a aroma, zde však musíme zmínit, že při slepém testování mezi jídlem z uhlí a plynu většina lidí vůbec nepozná rozdíl.

Naopak nespornou výhodou je jednoduchá konstrukce a s tím související nižší pořizovací náklady. Oproti plynu nebo grilům na elektřinu se dají vybrat grily na uhlí za výrazně nižší ceny, protože jsou zde mnohem nižší nároky na technologie. S tím získáte také snadnou údržbu díky jednodušší konstrukci a nižší hmotnost. Gril na balkon na uhlí nutně nevyžaduje žádnou elektroniku, topné spirály ani plynové bomby.Grilování na balkoně Weber

Jak vybrat balkonový gril na dřevěné uhlí?

Při výběru grilu na balkon na uhlí je nutné posoudit prostor, který grilu můžu vyčlenit a jestli hledám přenosný gril na stůl nebo klasický kotlový gril na stojanu. Při plánování prostoru myslete na to, že u tohoto typu grilů je největší riziko požárů. Dejte si pozor tedy na dekorace, květiny, různé zástěny a všechny hořlavé věci, které by se mohly ocitnout v blízkosti rozpáleného grilu. A to včetně záclon, které by se mohly průvanem dostat do blízkosti grilu. Další věc ke zvážení je kouř, který potenciálně vnikne do vašeho bytu. Také je vhodné umístit gril tak, aby se limitovala šance jeho převržení, a aby kolem něj nechodily žádné osoby nebo jen minimálně. Vhodná tedy bude vzdálená strana balkonu od dveří nebo vzdálený roh na terase.

Jakmile si toto rozhodnete, výběr už lze poměrně zúžit. A to tím, jestli sháním malý gril na balkon, který při grilování položím na stůl, nebo samostatně stojící gril. Zde od Weberu poslouží například Weber Smokey Joe nebo vyloženě mobilní malý gril Go Anywhere. Tady ale musím počítat s o něco menší grilovací plochou. Výhodou těchto grilů je fakt, že nebudou zabírat příliš mnoho místa, a že je lze snadno odnést třeba do sklepa.

Pokud mám na balkoně dostatek místa a gril zde nechám permanentně, mohu si bez problémů vybírat z plnohodnotných grilů na dřevěné uhlí. V tomto případě si musím určit, jestli mi bude stačit menší, o průměru 47 cm nebo větší gril o průměru 57 cm. Poté se už jedná jen o vkus a bohatost výbavy, kterou u grilu hledám. Výhodou kotlových grilů je, že začínají na velmi příznivých cenách jako například Weber Classic Kettle. Vybrat si lze ale i z grilů se znatelně bohatší výbavou, jako jsou integrované teploměry nebo panty, které podrží víko grilu otevřené. Pro balkonové využití se také určitě bude hodit zakrytý popelník, který má například Weber Master Touch.
Gril na dřevěné uhlí na balkon Weber

Nevýhody balkonových grilů na dřevěné uhlí

Nevýhody tohoto typu grilů lze ve zkratce shrnout jako sousedé a uhlíky. Grily na uhlí zkrátka produkují více kouře a vztahy se sousedy se mohou velice rychle vyostřit. Při problémech to může vyústit až v zákaz grilování na balkonech domovním řádem vašeho bytového domu. Pokud bydlíte v nejvyšším patře či máte terasu na střeše, máte na půl vyhráno. Dejte si také pozor, zda váš domovní řád nezakazuje otevřený oheň na balkonech, tím by byl tento typ grilů omezen.
Hodí se gril na dřevěné uhlí na balkon?
Dalším problémem při tomto druhu grilování jsou uhlíky. Ať už nebezpečí odlétávající jiskry či uhlíku nebo v případě nehody, převržení celého grilu na bok. Tento typ grilů zkrátka představuje nejvyšší riziko požáru. Moderní byty jsou často plné hořlavých materiálů a je nutné si dávat pozor i například na poletující záclony. Druhotně může být také komplikované zbavování se popela po grilování. Gril nechejte opravdu dlouho vychladnout a přesvědčte se, že jsou opravdu studené. Požáry plastových popelnic jsou bohužel poměrně časté.

Rady a tipy pro grilování na balkoně

Grilování na balkonech může představovat ideální způsob, jak si užít jídlo a venkovní vzduch snadno a rychle. Už nemusíte shánět a rezervovat žádný veřejný gril Brno, Praha nebo kdekoliv kde bydlíte. Poslouží vám vlastní balkon. Bohužel stále se jedná pouze o balkon, a to přináší často velká omezení svým stísněným prostorem. Přinášíme tedy několik doporučení, jak si to usnadnit:
  • Předpřipravte si co nejvíce kroků v kuchyni – nemusíte na balkoně nic krájet, kořenit nebo dochucovat, když je vaše kuchyně doslova hned vedle. Na balkoně vám tak zůstane více místa pro pohyb.
  • Co nepotřebujete, odneste zpět do kuchyně – mísy a vidličky od syrového masa a prázdné obaly či sklenice od piva průběžně odklízejte do kuchyně, ať si udržujete svůj omezený prostor volný.
  • Omezte počet lidí na balkoně – okolo grilu je nutné se pohybovat a občas donášet další potřebné věci. Udržujte si tedy jako grillmaster volný prostor. Zejména pro vás to tak bude příjemnější.
  • Zamezte pohybu dětí v blízkosti grilu – absolutně největším nebezpečím při grilování na balkoně je převrácený gril. Nejen, že se dotyční mohou popálit, vysypané uhlí může způsobit požár nejen u vás na balkoně ale i v patrech pod vámi.
  • Eliminujte riziko požáru – odstraňte všechny potenciálně hořlavé předměty a připravte si záchrannou nádobu či láhev s vodou.
  • Vyberte si gril tak, aby vám nezabíral většinu balkonu celý rok – Pokud balkon často používáte ať už k relaxaci nebo sušení prádla, vyberte si gril tak, abyste o něj celý rok „nezakopávali“. Možností jsou menší grily, které položíte třeba na skládací stolek nebo i grily s vlastním skládacím stojanem. Takové grily poté můžete velice snadno odklidit třeba do sklepa. Řešením může být i závěsný gril na balkon, ale zde se raději ubezpečte, že je opravdu, opravdu spolehlivě zajištěn, aby nemohl spadnout.
  • Mít gril hned po ruce na balkoně přináší možnost grilovat častěji než dřív. Nabízí se tedy možnost většího experimentování a objevování nových grilovacích receptů.
  • Pokud máte dostatečně velký balkon, a myslíte to s grilováním opravdu vážně, že zvažujete peletový gril, promyslete to. Navzdory velkým výhodám, které tento typ grilů přináší, je nutné si uvědomit, že produkuje největší množství kouře ze všech typů grilů. Proto jej máme také tak rádi. To také ale znamená, že tento gril bude nejvíce obtěžovat blízké sousedy a také budete mít více kouře ve vašem bytě. Pokud vás zajímají, více informací o těchto grilech jsme sepsali v naší velké recenzi grilů na pelety.

Zpět do poradny