Jaký gril - plynový nebo na dřevěné uhlí?

Jaký gril pořídit, plynový či na uhlí? Odpověď na tuto otázku bude vždy dost subjektivní. Jediné, jak Vám tedy můžeme alespoň trochu pomoci v rozhodování, je, že vyzdvihneme výhody a nevýhody mezi těmito dvěma typy grilů. A pokud Vám článek nebude stačit, zastavte se u nás na prodejně, kde oba typy můžete vidět a "osahat" si je naživo :).

Jaké jsou výhody u grilů na dřevěné uhlí?

Grily na dřevěné uhlí jsou z velké části cenově dostupnější než grily plynové. Údržba je také, díky jednoduše řešené konstrukci, rychlejší a méně náročná. Některé grily Weber na dřevěné uhlí zaujmou i menším rozměrem, vejdou se tak i na nejmenší zahrádku či dvorek. Nakonec je tu samozřejmě fakt, že v grilu palivo zapalujeme. V grilech se tak nejen nejlépe udí, ale mnoho lidí si grilování spojuje se zážitkem ohně, žáru a kouře, a tohle Vám žádný jiný typ grilu prostě nenabídne.

Jaké jsou nevýhody u grilů na dřevěné uhlí?

Mezi největší nevýhody patří fakt, že u grilů na uhlí a brikety jejich palivo dochází poměrně rychle. Stačí 2 nebo 3 větší grilovačky, a menší pytel s briketami či uhlím je prázdný. Další nevýhodou je delší doba rozžhavení, kde palivo sice, například pomocí zapalovacího komínku, zažehneme jednoduše, ale 20 minut počkat na rozpálení musíme. Poslední nevýhodou může být fakt, že pokud si člověk nedá pozor, můžou se u grilování na uhlí či brikety do pokrmů při hoření dostat nežádoucí škodlivé látky.

Jaké jsou výhody plynových grilů?

Největší výhodou plynových grilů je hlavně rychlá připravenost na grilování, kdy doslova otočíme regulátorem a po stisknutí knoflíku zapalovače máme oheň a rošt se rozpaluje hned. Dále pak výdrž paliva, kdy velká 10 kilogramová láhev většině lidí vystačí na celou grilovací sezónu. Velkou výhodou je také grilovací rošt samotný. U většiny plynových grilů je plocha roštu dost veliká na to, abyste připravili luxusní hostinu pro opravdu velký počet lidí. A díky více hořákům s vlastním regulátorem, můžeme zároveň připravovat větší teplotou maso na jedné straně roštu, a menší teplotou třeba zeleninu na straně druhé. U lepších plynových grilů je také výhoda to, že plamen samotný chrání aromatické stříšky, na které z masa odkapávají šťávy a vypařují se zpátky vzhůru, kde vytvářejí skvělé aroma.

Jaké jsou nevýhody plynových grilů?

Hlavní nevýhoda plynových grilů může být větší cena, kde se u některých řad může vyšplhat na několik desítek tisíc korun. Většina plynových grilů má také větší rozměry, je tedy dobré mít pro ně připravené místo předem. Někomu může i vadit to, že se o plynové grily doporučuje dobře starat, proto je údržba zlehka náročnější. No a v neposlední řadě je dobré zdůraznit to, že u plynových grilů nevzniká dým, proto někomu může vadit chybějící klasické aroma a horší podmínky pro uzení. Absence dýmu může být naopak výhodou při grilování na balkóně, terase nebo menší zahrádce. Snižuje se tím šance stížností sousedů. Doufáme, že jsme Vám v rozhodování alespoň trošku pomohli :)

Zpět do poradny