Velká recenze peletového grilu Weber SmokeFire

Recenze peletového grilu Weber SmokeFire - Jak peletový gril funguje u nás vysvětlujeme několikrát ročněGrily na pelety jsou poměrně specifický typ zahradního grilu. Mají několik obrovských výhod, stejně ovšem jako několik slabších stránek souvisejících s jejich způsobem provozu. A protože gril na pelety Weber SmokeFire sami už několik let pravidelně používáme, protože již máme zpětnou vazbu od desítek zákazníků a protože jsme s ním řešili snad všechny možné situace, rozhodli jsme se naše zkušenosti zkusit sepsat do této velké recenze.

V článku byste měli najít odpověď na následující dotazy:
  1. Je pro mne peletový gril vhodný?
  2. V jaké situaci je dobré ze všech možných typů zahradních grilů koupit právě ten peletový? A kdy naopak určitě ne?
  3. Poznám skutečně rozdíl na chuti u jídel z peleťáku?
  4. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody peletového grilu? Je gril na pelety spolehlivý?
  5. Který peletový gril vybrat?
Nejdřív jeden disclaimer na začátek - jsme jedni z největších prodejců značky Weber v Česku a určitě tak o nás nelze říct, že bychom při této recenzi byli zcela nezaujatí. Proto ale taky poslední zmíněnou otázku řešíme až na konci a zcela okrajově. Cílem této recenze je představit peletové grily obecně a ukázat na jejich hlavní přednosti a zmínit jejich zápory. Nebudeme porovnávat jednotlivé značky peletových grilů. Sami používáme jen SmokeFire a nejsme proto dostatečně kvalifikovaní na to porovnávat jej s jinými značkami. Přesto mnoho věcí uvedených v této recenzi bude nejspíš platit i pro peletové grily jiných značek, včetně výhod a nevýhod.

Pokud ale například zvažujete, jestli pořídit plynový nebo peletový gril, což je velmi častá situace, pak je tento článek právě pro Vás :)

Jak funguje peletový gril?

Tohle je důležité na začátek rovnou vysvětlit, protože je to zásadní pro pochopení většiny dalších věcí.

Grily na pelety fungují tak, že vytváří teplo spalováním dřevěných pelet. V grilu hoří čisté dřevo, bez jakýchkoliv příměsí. Proto je vůně v grilu úplně jiná než u grilů plynových, u elektrických grilů a dokonce i u grilů na dřevěné uhlí. Mimochodem, věděli jste, že brikety samotné příliš nevoní, když hoří? Mnoho lidí má představu, že v kotlovém grilu na dřevěné uhlí je lepší vůně než u plynových grilů. Jenže zde nevoní ty brikety samotné. Voní jedna ze dvou věcí - buď vzniká vůně odkapáváním šťáv na rozpálené brikety (třeba hovězí tuk je v tomhle luxusní), nebo voní kousky dřeva, které k briketám přidáte.

A právě to je jedna z největších výhod peletového grilu - spaluje se v něm dřevo a krásně voní. Jenže s tímto provozem zároveň souvisí několik nezbytných funkcí. Dřevěné pelety je potřeba zapálit, dávkovat ve správném množství pro udržení požadované teploty, zařídit správnou cirkulaci vzduchu uvnitř grilu.. ve výsledku tak potřebujete výrazně komplikovanější stroj, než je ve srovnání poměrně jednoduchý plynový gril nebo dokonce gril na uhlí. Potřebujete více funkcí, více pohyblivých částí, více komponentů - zkrátka, je mnohem více věcí, které se mohou pokazit. Weber to za ty roky podle nás vychytal více než dostatečně, ale k tomu až později v článku :)

U peletového grilu Weber SmokeFire to funguje tak, že nasypete peletky do zadního zásobníku, který pojme až 8 kg pelet. Na displeji grilu si nastavíte, jakou chcete teplotu. Gril rozžhaví elektrickou svíčku a s její pomocí zapálí první peletky. Ty poté gril pomocí automatického šneku průběžně dávkuje do ohniště dle potřeby tak, aby byla dosažena a udržena požadovaná teplota. Po úspěšném startu gril vypne svíčku a hoří už jen peletky. Toto ohniště je dobře chráněno a nepřichází nijak do styku s mastnotou či nečistotami z grilu. Popel z pelet průběžně propadává do zásobníku na popel pod grilem. A v ohništi vytvořené teplo je pomocí několika stříšek rovnoměrně rozváděno na celý grilovací rošt.
Recenze peletového grilu Weber SmokeFire - gril spaluje čisté dřevěné peletyRecenze peletového grilu Weber SmokeFire - peletový gril vždy vzbuzuje velký zájem na našich kurzech

Jaké jsou největší výhody peletového grilu?

Vůbec největší výhoda grilů na pelety je za nás v tom, že umožňuje zcela bezkonkurenční regulaci teploty uvnitř grilu. Zvládne vše od 95 °C do 315 °C. A tuto teplotu spolehlivě drží, jak dlouho budete chtít.

Nastavíte si například, že chcete grilovat pomalu při nízké teplotě nějaký větší kus masa vcelku - třeba při 130 °C, klidně třeba šest, osm hodin. Stačí tuto teplotu nastavit na displeji grilu, počkáte na dosažení teploty, dáte dovnitř nějakou pořádnou flákotu a dál už se, více méně, nemusíte o nic starat. Gril na pelety Vám za těch X hodin dá dokonalý výsledek :)

Peletový gril SmokeFire je takový poloautomat. Sám pelety zapálí, sám je dávkuje, sám kontroluje teplotu a sám gril nakonec správně vypne. Je ale potřeba říct, že občas je přesto nutný Váš zásah - třeba musíte pelety do zásobníku nasypat. Občas je potřeba pelety postrčit rukou v zásobníku, pokud se zaseknou a gril Vás na to upozorní v aplikaci.

Tím se dostáváme k další jeho přednosti - gril lze spárovat s aplikací v chytrém telefonu. Na jednu stranu to může znít divně, grilování s aplikací. Na druhou stranu, aplikace Vám řekne přesnou teplotu uvnitř grilu i uvnitř grilované dobroty. U grilu je totiž součástí i teploměr do masa. Když dáte na gril 2 kg flák masa, upřímně nemáte šanci poznat, jak je vevnitř propečený. A orientovat se pouze podle času u tohoto typu grilování nejde - každé maso je jiné, propéká se různě rychle, atd. Teploměr do masa tady proto potřebujete.

A to, že můžete celé grilování mít stoprocentně pod kontrolou v chytrém telefonu, je často naprosto nedocenitelné. I větší kusy masa díky tomu propečete naprosto přesně a výsledek bude úplně nejlepší, jaký může vůbec být. A to i když člověk není žádný extra zkušený mistr grilu. Maso nevysušíte, nepřipálíte, ani nenaporcujete nedodělané. A zároveň vše můžete sledovat i na dálku. Pokud tak vevnitř táhnete pořádnou vepřovou pečeni třeba 8 hodin, nemusíte celou dobu stát u grilu. Můžete se jít dívat na televizi, pracovat, posekat trávu na zahradě.. gril s aplikací to pohlídají za Vás. Stejně tak můžete i teplotu v grilu regulovat přes aplikaci na dálku. Dokážeme si tak představit situaci - ráno dáte maso do grilu, jdete do práce, odpoledne přijdete k výsledku, který jste průběžně na dálku sledovali.

Když už se bavíme o hotovém jídle, tím se dostáváme k další dokonalé vlastnosti peletového grilu.
Recenze peletového grilu Weber SmokeFire - ideální na velké kusy masaRecenze peletového grilu Weber SmokeFire - ideální na žebra a krkovice

Poznám skutečně rozdíl v chuti při grilování v peletovém grilu?

Ano. :)

Vysvětlíme to na příkladu. U nás na prodejně pořádáme pravidelně kurzy grilování. Občas na nich děláme to, že jedno stejné jídlo připravujeme v klasickém kotlovém grilu na uhlí a druhé podle zcela identického receptu grilujeme na peletách. Třeba jsme takto nedávno grilovali kuře vcelku - jedno kuře v peleťáku, jedno na uhlí. Stejný recept, stejné vybavení a ingredience. A kolik lidí z cca 12 hostů na kurzu poznalo rozdíl? Všichni okamžitě. A všem o něco víc chutnalo z peletového grilu. Jídlo z peletového grilu bývá lépe propečené (platí pro větší kusy masa) a více zauzené, více nasaje aroma hořícího dřeva.

Pokud budete grilovat větší kusy masa vcelku po několik hodin - výsledek bude většinou ještě o něco lepší u peletového grilu. Na jednu stranu to je způsobeno parádní vůní kouře ze dřeva, na druhou je to ale způsobeno i způsobem propečení. Grily na pelety jsou přímo stvořeny pro nepřímé grilování a grilování metodou Low & Slow. Proudění vzduchu u nich jednoduše funguje lépe a teplota se drží po celou dobu stabilně na zvolené úrovni.

Na druhou stranu, pokud na grilu na peletky budete dělat hovězí steaky při teplotě 250 °C, nepoznáte žádný rozdíl oproti třeba plynovému grilu. Při těchto teplotách pelety v grilu rovnou hoří, nedoutnají, gril produkuje méně kouře a zároveň grilujete kratší dobu. Aroma v grilu tak na výsledek na talíři nemá snad žádný vliv.

Tím se už pomalu dostáváme k tomu, na co je peletový gril perfektní a kdo ho nejvíce využije. Ještě se k tomu vrátíme, ale nejdřív, když jsme gril vychválili do nebes s jeho výhodami, je nyní na místě zmínit i jeho nevýhody, které má bezpochyby také.
Recenze peletového grilu Weber SmokeFire - Kuřata v peletovém griluRecenze peletového grilu Weber SmokeFire - při vysokých teplotách pelety v grilu rovnou hoří

Jaké jsou nevýhody peletových grilů? Bývají s nimi nějaké problémy?

Peletové grily jsou specifické. Mají některé vlastnosti, které pro někoho můžou být předností, pro jiného zase velmi negativní vlastností. Pro ostatní z Vás to naopak nebude nijak důležité. Podle nás by je každopádně měl znát každý, kdo koupi peletového grilu zvažuje.

Gril hodně kouří

Může se to zdát jako samozřejmost, ale gril produkuje poměrně dost kouře. Rozhodně mnohem víc než grily na uhlí a plynové grily. Za nás to je jeho výhoda, k tomu je ostatně peletový gril stvořen, aby dělal kouř. Protože při grilování při nízké teplotě po několik hodin je to přesně to, co chcete. Jenže pro někoho tohle může být nevýhoda. Příklad - máte restauraci a chcete dát peletový gril na letní zahrádku? Pak počítejte s tím, že sezení nemůže být hned vedle grilu. Vonět to bude pěkně, ale hosté poblíž grilu sedět nedokážou. Nebo bude gril umístěn hned pod okny sousedů? Pak peleťák taky spíš není správná volba :)

Tím nechceme říct, že by z grilu šlo nějaké extrémní množství kouře, ale je potřeba s kouřem počítat. Pokaždé, když zvednete poklop, uvnitř grilu se bude držet kouř, který půjde ven. Kouře je mimochodem nejvíc při nižších teplotách. Při grilování na 220 °C je ho tak stejně jako u klasických kotlových grilů.

Gril musí být zapojený v elektrice

Musíte počítat s ním, že bez zásuvky gril nezprovozníte.

Gril není zcela tichý

Uvnitř grilu je ventilátor, který při zapalování vhání dovnitř kyslík, aby pelety lépe hořely. To stejné platí při vypínání grilu. Ne, že by gril produkoval nějaký velký hluk, ale zrovna tichý také není. Zvlášť pokud jste zvyklí na plynový nebo kotlový gril, které nevydávají žádný zvuk, by to mohlo být trošku překvapením. Pokud Vám gril běží na zahradě 8 hodin a Vy jste během toho pryč, ničemu zvuk nevadí. Pokud si chcete vedle grilu zdřímnout na zahradě, uslyšíte ho. Zase, je potřeba zvážit podle umístění grilu a jak ho plánujete využívat, jestli to pro Vás je zásadní :)

Gril je potřeba udržovat v úplné čistotě

U peletového grilu je důležité jej poctivě čistit. Ne že by to bylo nutné nějak přehánět, ale je nutné myslet minimálně na to, aby bylo čisté ohniště uvnitř grilu, kde dochází k zapalování pelet. Pokud by se Vám tam hromadil nepořádek, nemuselo by dojít ke správnému zapálení pelet a gril by hlásil problémy. Na druhou stranu složitější údržba u peletového grilu souvisí také hodně s tím, že na něm (aspoň my u nás) děláme mnohem častěji více marinovaná jídla, mastnější věci, častěji potíráme vcelku grilované kusy masa, žebra.. jednoduše způsobem použití zde i vzniká víc nečistoty než u jiných našich grilů. Pokud na něm ale budete dělat steaky, údržba bude téměř stejná jako u plynového grilu :)
Recenze peletového grilu Weber SmokeFire -při nižších tpelotách gril hodně kouříRecenze peletového grilu SmokeFire - vyčištění ohniště a svíčky

Možné problémy u peletového grilu

U peletového grilu je víc elektrických a pohyblivých komponentů než u jiných grilů, proto je tu i větší potenciál k problémům. Dnes už jsou upřímně zcela ojedinělé, ale jsou zároveň častější než u plynových grilů a grilů na uhlí - tyto starší typy grilů jsou na trhu taky už několik desetiletí a za tu dobu Weber vychytal vše až do detailu, takže u nich k problémům nedochází prakticky vůbec.

Peletové grily jsou na trhu nově. Poprvé jsme je viděli v roce 2020 a především v prvním roce/prvních dvou letech s nimi byly určité komplikace. V roce 2022 vyšla druhá generace Weber SmokeFire grilů na pelety a většina původních problémů byla zcela odstraněna nebo minimalizována. Pokud tak narazíte na negativní recenze grilu (pravděpodobně ano), podívejte se hlavně, z jakého jsou data. Recenze z roku 2022 a starší už dnes vůbec nemusí být relevantní. 
 
Řekli bychom, že tak na 90 % se u peletových grilů nesetkáte s žádnými komplikacemi. Ale níže najdete tři nejčastější problémy, se kterými jsme se u nás setkali už víckrát.
  • Připálení žhavící svíčky grilu - asi nejčastější problém. Svíčka je sice tímto na odpis, nicméně i proto Weber raději rovnou k balení grilu dává svíčku náhradní a případně prostřednictvím reklamace dodá obratem zdarma novou. Samotná výměna v grilu je pak velmi jednoduchá.
  • Zaseknutí pelet v zásobníku - gril v tomto případě začne z ničeho nic ztrácet teplotu, ventilátor jede na maximum, gril víc kouří.. ale teplota v grilu se nezvedne. Jednoduše kvůli tomu, že nemá palivo. Pelety se ojediněle mohou v zásobníku zaseknout. Aplikace Vás na ztrátu teploty upozorní a poté stačí pelety v zásobníku trochu prohrábnout rukou. Tento problém byl poměrně běžný u první generace, od druhé generace ale došlo ke změně konstrukce zásobníku a tento problém byl téměř kompletně eliminován.
  • Špatně vyčištěné ohniště v grilu - toto je trošku komplikovanější. V ohništi může zůstat víc zbytkového paliva z posledního grilování (třeba pokud vypadly v domě pojistky a gril nebyl vypnut správným automatickým postupem) a pokud se neodstraní ručně, svíčka může být zadušená, nezapálí pelety, gril kouří, ventilátor jede na maximum a teplota nestoupne. Každopádně hlavně doporučujeme ohniště vždy před zapálením zkontrolovat :)
U peletových grilů samozřejmě může dojít i k jiným problémům, ale to už jsou pak jednotlivé ojedinělé případy, které se mohou stát u jakéhokoliv produktu.

Konečné hodnocení peletových grilů

Když se teď tak díváme na náš text výše, mohlo by to na první pohled vypadat, že gril má víc nevýhod než výhod. Tak to ale za nás vůbec není :) Spíš jsme chtěli přehledně sepsat, proč gril koupit, případně proč gril nekoupit. Pro někoho půjde o naprosto dokonalý stroj, který si naprosto zamiluje. Pro někoho naopak půjde o zdroj práce navíc a nespokojenosti. Tento druhý případ je ale způsoben jednoduše tím, že si gril pořídí někdo pro účel, ke kterému prostě není primárně určen. A pomocí této recenze jsme tomu také chtěli v co největší možné míře předejít a při rozhodování Vám pomoci. Vždy musíte individuálně zvážit, jestli peletový gril je pro Vás to pravé nebo není. Podívat se na všechny jeho přednosti a negativní stránky a říct si, co z toho je důležitější právě pro Vás.

A náš osobní verdikt? My jsme z peletového grilu nadšení :) Pro naše účely je perfektní a jídlo z něj chutná dokonale. Někdy je lepší ugrilovat si svůj plán v plynovém grilu, ale to, co grilujeme nejraději, děláme právě v peletovém grilu - třeba větší kusy masa vcelku několik hodin.

Níže najdete ještě naše doporučení, pro koho a pro jaký účel je podle nás peletový gril vhodný a kdy naopak podle nás ne.

A pro koho je gril na pelety vhodný? A pro koho naopak vhodný není?

Peletový gril podle nás rozhodně není vhodný pro každého. Dokonce bychom řekli, že pro většinu běžných uživatelů je nevhodný. Má ale bezpochyby svoji cílovku (my sami se mezi ni počítáme), která si jej naprosto zamiluje.

Peletový gril nejvíc ocení každý, kdo:

  • To s grilováním myslí opravdu vážně, chce si s grilem a jídlem hrát, chce zkusit méně tradiční věci
  • Chce peleťák používat metodou Low & Slow (při nízké teplotě a pomalu), nepřímým grilováním, hlavně na větší kusy masa vcelku nebo třeba žebra
  • Chce grilovat i pro větší partu lidí - peleťák má mimochodem hodně velkou grilovací plochu, tak v něm i třeba kuřecích křídel uděláte HODNĚ :)

Peletový gril naopak nebude vhodný pro toho, kdo:

  • Chce, aby grilování bylo hlavně co nejjednodušší - peleťák sice udělá většinu věcí za Vás a zavádí to k představě, že to je vlastně hrozně jednoduché, ale u peleťáku musíte oproti třeba plynovému grilu umět několik věcí navíc. Musíte dávat pozor na víc věcí, je trošku náročnější údržba...
  • Chce grilovat především hovězí steaky, krkovičku na plátky, klobásky nebo burgery. Na všechny tyto věci je za nás nejlepší volbou plynový gril
Recenze peletového grilu Weber SmokeFire - pro všechny, kdo to s grilováním myslí vážněRecenze peletového grilu Weber SmokeFire - pojme velké množství jídla

Jaký peletový gril vybrat?

Jak jsme již zmínili, sami máme zkušenosti jen s jedním peletovým grilem - a to Weber SmokeFire. Nebudeme ho proto porovnávat s jinými značkami.

Zmíníme za nás ale aspoň jednu obrovskou výhodu, pokud koupíte peletový gril u Webera. Pokud jste se dočetli až sem, asi už tušíte, že u peletového grilu mohou nastat, i když dnes již zcela ojediněle, komplikace. A u Webera je výhoda v tom, že je vždy v Česku k dispozici technik, který se na peletové grily specializuje. Pokud Vám tak s nějakou specifickou situací nedokáže pomoct prodejce, Weber má člověka, který už stejnou situaci určitě řešil, který má sám peletový gril doma.. a určitě Vám zvládne pomoct :) Weber jednoduše prodává grilů v Česku i celosvětově víc než jiné značky. A díky většímu trhu dokáže zajistit třeba i technika na peletové grily, který je případně vždy po ruce.

A tím jsme asi vyčerpali vše, co jsme touto recenzí chtěli sdělit. Pokud k peletovým grilům budete mít jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit. A jinak přejeme pěkné grilování, ať už grilejete na čemkoliv! :)

tým Top Grily


Recenze byla napsána v září 2023.