Jak rozžhavit dřevěné uhlí a brikety?

Zapálení briket v grilu

Možností, jak palivo zažehnout, je určitě nekolik. Existují pevné podpalovače, tekuté podpalovače, tepelné pistole a jiné speciální zapalovače. My Vám ukážeme ten úplně nejjednodušší způsob a vysvětlíme, proč je lepší než ostatní metody.

Nejjednodušší způsob, jak rozpálit uhlí či brikety, je pomocí zapalovacího komínku. Komínek je totiž jednoduchý na přípravu, udělá veškerou práci za Vás a to rychle a spolehlivě.

Jak zapalovací komínek funguje? Postupuje se v následujících krocích:

  • Do komínku nasypete brikety či uhlí (později si ukážeme, jaké množství paliva do něj dát)
  • Na spodní rošt v grilu položíte pevný podpalovač - úplně nejlépe dvě kostky klasického pepa (Pepo je zkratka pro pevný podpalovač :) )
  • Zapálíte pepo
  • Postavíte nad něj komínek s nasypaným palivem

To je vše, komínek už zbytek udělá sám. Brikety se v něm rozžhaví do 15 minut a hlavně máte jistotu, že dostatečně prohoří. Pepo totiž rychle zapálí spodní vrstvu briket a ta, jakmile chytne, pomáhá následně zapálit brikety v komínku nad ní. Komínek navíc zespodu nasává horký vzduch a ten žene přes uhlí, díky čemuž se palivo rozhoří mnohem rychleji. Princip je to velmi jednoduchý a funguje perfektně. Jakmile komínek postavíte na rošt, můžete od grilu klidně odejít třeba do kuchyně a dál chystat jídlo na gril. Komínek není potřeba nijak kontrolovat, spravovat.. až se za 15 minut vrátíte, brikety už budou s největší pravděpodobností plně rozžhavené. Jakmile uvidíte, že chytla dostatečně i horní vrstva briket (z většiny povrchu jsou pokryty jemnou vrstvou popela), vysypte brikety z komínku na spodní rošt. Poté už jen nechte rožhavit horní grilovací rošt krátce a můžete grilovat.

Můžeme říct, že komínek si u nás na prodejně ke grilu koupí skoro všichni zákazníci. A jak se k nám většina z nich postupně vrací třeba pro brikety, komínek si pochvalují snad ze všeho nejvíce. Protože funguje skvěle. :)
Pevný podpalovač do griluZapálení podpalovače v griluZapalování briket v grilu v komínkuZapalování briket v grilu v komínku - před vysypáním

Výhody oproti zapalování paliva přímo na roštu

Když zapalujete brikety přímo na roštu na hromádce, dostane se k nim méně vzduchu než v komínku. Ve výsledku pak chytají pomaleji. A taky většinou chytne jen část briket, která byla nejblíže podpalovači. Musíte tak vše i častěji kontrolovat a upravovat.

Výhody oproti tekutým podpalovačům

Náš vůbec nejméně oblíbený způsob zapalování paliva. Tekuté podpalovače určitě nedoporučujeme. Většinou Vám pak brikety chytnou pouze na těch místech, kde jsou nasáklé podpalovačem. Rozhodně v těchto místech chytnou mnohem rychleji než na zbytku plochy a hoří pak nerovnoměrně. A nebo musíte nalít podpalovače tolik, aby pokryl všechno palivo. To samozřejmě smrdí a nejsme si jisti, jestli je to úplně zdravé. Navíc se Vám pak podpalování prodraží, když musíte pokaždé použít půlku láhve.

Výhody oproti zapalovacím pistolím

Sami s nimi upřímně moc zkušensotí nemáme, když nám bohatě stačí komínek. Asi nemusí fungovat špatně, ale pořád minimálně znamenají to, že u grilu při zapalování musíte delší dobu stát a mířit pistoli na brikety, dokud pořádně nechytnou. S komínkem se o zapálení nijak starat nemusíte.

A co zapalování dřevěného uhlí?

Zatím jsme mluvili většinou o briketách, tak Vás možná napadá otázka "No jo, ale co když mám doma dřevěné uhlí místo grilovacích briket?" Ono je to v podstatě úplně stejné. Vše funguje stejně jako u briket, za nás je nejlepším způsobem zapálení taky komínek. Jediný rozdíl u dřevěného uhlí při zapalování oproti briketám je v tom, že se zpravidla zapaluje rychleji. Pokud by Vás zajímaly všechny rozdíly mezi briketami a dřevěným uhlím a doporučení, kdy použít to a i kdy zase ono palivo, můžete se podívat na náš speciální článek :)

Jak při zapalování nastavit gril?

Důležité je zajistit, aby se do grilu dostal dostatek vzduchu a palivo tak mělo dostatek kyslíku k hoření. Nechte proto otevřený poklop grilu a nechte otevřeny všechny průduchy ve spodní i horní části grilu.

Co s rozžhaveným komínkem po zapálení briket?

Vychladne poměrně rychle, ale pamatujte, komínek hned po vysypání žhavého paliva bude velmi horký. Musíte ho položit někam na dlažbu, mimo dosah dětí a zvířat, dokud nevychladne. Nepokládejte jej určite do trávy ani třeba na asfalt - pravděpodobně by do něj zapadl :)

Nejlepší způsob zapálení, když nemáte komínek

Pokud startovací komín nemáte, na grilovacím roštu si kolem několika podpalovacích kostek postavte pyramidu z uhlí a pak kostky zapalte. Jakmile se brikety nebo dřevěné uhlí uprostřed rozžhaví, grilovacími kleštěmi na ně přeložíte ještě nerozžhavené uhlíky. Když všechny brikety září světlooranžovou barvou a pokrývá je vrstva popela, rozdělíte je po grilovacím roštu. Oproti metodě se zapalovacím komínkem je tento způsob sice zdlouhavější a nemáte zde takovou jistotu, že se všechny uhlíky rozpálí důkladně a rovnoměrně. Pokud ale komínek doma nemáte, jako tušíme většina lidí, je to za nás rozhodně nejlepší způsob

Kolik paliva je potřeba

Záleží na mnoha věcech a je složité říct takto přesně množství. Záležet bude na:

  • Co plánujete grilovat a při jaké teplotě
  • Jak velký máte gril
  • Jaká je venkovní teplota

Většinou každopádně nebudete potřebovat naplnit celý zapalovací komínek, který je dělaný cca na 2 kg briket. Většinou Vám bude stačit naplnit komínek tak ze dvou třetin. Například u grilů Weber o průměru 57 cm (nejprodávanější velikost kotlových grilů), pokud budete cílit na přibližně 200 °C, budou Vám stačit přibližně ty 2/3 komínku. A dobré brikety Vám tuto teplotu zvládnou udržet až 3 hodiny. Pokud chcete grilovat při nižších teplotách, bude Vám stačit i méně.

Určitě není potřeba pokrýt celý spodní palivový rošt rozžhavenými briketami či uhlím. Měli byste v grilu zbytečně vysokou teplotu a navíc byste mohli grilovat pouze přímou metodou, což Vám sníží variabilitu na roštu. Více o přímé a nepřímé metodě se dočtete dále v textu.

Jak regulovat teplotu v grilu na dřevěné uhlí

U kvalitních kotlových grilů s poklopem většinou teplotu regulujete pomocí průduchů v poklopu a na dně grilu. Teplotu ovládáte tím, kolik kyslíku se dostane k palivu a tím pádem jak rychle hoří.

Na začátku doporučujeme nechat všechny průduchy naplno otevřené, dokud se gril i rošt uvnitř dostatečně nerozpálí. Poté můžete průduchy pomalu uzavírat, abyste omezili přístup kyslíku. Tím teplota v grilu postupně klesne. Můžete tak průduchy přivřít téměř úplně pro dosažení nízkých teplot. Ale pozor, nikdy nezavírejte průduchy úplně, tím oheň udusíte. To si nechte až na úplný konec grilování :)

Pokud naopak máte průduchy otevřené naplno a teplota přesto klesá, pak pravděpodobně nastala jedna z následujících situací:

  • Palivo ještě nestihlo úplně prohořet - zkuste mu dát trošku více času, pokud si nejste jisti
  • Palivo už vyhořelo a musíte přiložit - pokud už nějakou dobu grilujete
  • Máte ucpané průduchy - i to se může stát, pokud jste popel dlouho nečistili. Mohl ucpat průduchy a proto si zkontrolujte, že průduchy jsou skutečně průchozí pro vzduch

Pokud používáte vysoce kvalitní brikety a použili jste přiměřené množství, pak pravděpodobně budete mít na začátku v grilu přibližně 250 °C. I u kvalitních briket ale výhřevnost postupně klesá. Po hodině a půl se tak už budete pohybovat někde u 200 °C. Po třech hodinách, pokud nepřiložíte, se pravděpodobně dostanete někam na 160 °C. Pak stačí přiložit trošku dalších briket (nyní už stačí méně než na začátku) a teplota zase vyleze nahoru.

U uhlí je teplotní ztráta výrazně rychlejší, tam bude potřeba přiložit i dříve. Uhlí sice většinou rychleji chytne a obecně s ním můžete dosáhnout i vyšších teplot než u briket (pokud máte vysoce kvalitní uhlí, pro pytel z benzinky za 50 Kč to pravděpodobně platit nebude :) ), na druhou stranu ale výrazně rychleji ztrácí výhřevnost a vydrží výrazně kratší dobu oproti briketám. Kvalitní brikety žhnou i po třech hodinách a déle.

Více o rozdílech mezi dřevěným uhlím a grilovacími briketami se dozvíte v tomto speciálním článku.
Grilovací brikety WeberRukavice na rozžhavené brikety