Svět grilování

Grilování je celosvětovým fenoménem. Lidé ze všech kontinentů světa rozvíjí grilovací kulturu a Weber je vždy a všude u toho! Grily Weber jsou používány po celém světě, od Spojených států Amerických, přes Evropu a Afriku až po Asii a Austrálii. Grilování se v historii rozvíjelo v různých částech světa odděleně a značka Weber je dnes jednou z věcí, která spojuje milovníky grilování po celém světě.

Mimo jiné se nejvyšší kategorie prodejců Weber s nejširším sortimentem, mezi které patří i prodejna Topgrily v Brně, nazývá Weber World. I proto Vám nyní stručně představíme grilovací záliby z různých koutů naší planety.

USA

Weber grily mají své rodiště ve Spojených státech amerických, zde vznikly kotlové grily, tak jak je známe dnes, zde se zrodily i první plynové grily Genesis. Weber zde vymyslel velké množství svých vynálezů a inovací dnes ve světe grilování zcela běžných. Proto i naše putování s Weberem začne právě zde.

Texas

Jedna ze čtyř hlavních grilovacích tradic v USA. Hovězí je králem a bůček, žebra a domácí klobásy jsou hlavními prvky. Texaská kuchyně grilu se dělí na čtyři typy: centrální, inspirovanou uzenářskými tradicemi německých imigrantů; východní, kde je maso často nasekáno a otáčeno v grilovací omáčce; západní, s jídlem připravovaným většinou nad přímým žárem; a jižní, kde své stopy zanechala mexická kuchyně.

Karolína

Ze čtyř hlavních tradic grilování v USA je ta v Karolíně považována za nejstarší. Je založená výhradně na vepřovém a dělí se na dva styly: lexingtonský styl, založený na vepřovém boku a BBQ omáčce, která obsahuje rajčata, a východní styl, kde lidé vaří celého vepře a v BBQ omáčce rajčata nepoužívají.

Memphis

Další ze čtyř hlavních tradic, která je stoprocentně založená na vepřovém. Části jako vepřový bok, krkovice a žebra jsou buď naloženy do omáčky, nebo do suchého mixu pouze z koření, které je charakteristické svou jemnou, sladkou chutí s lehkým finálním dozvukem.

Kansas City

Je spojnicí mezi hlavními americkými tradicemi grilování. Míchá do sebe všechny ostatní styly - hovězí a vepřové tu stojí bok po boku a sladkost je kombinována s kořeněností.

Jižní Amerika

Ze severní Ameriky se krátce přesuneme také do Střední a Jižní Ameriky, konkrétně krátce představíme dva styly grilování.

Jerk

Tradiční grilovaný pokrm z Jamajky, kde je maso před grilováním buď na sucho potřeno, nebo marinováno ve velmi silné směsi nazývané "koření jerk". Koření se původně používalo na vepřové a kuřecí maso, ale dnes je také používáno na ryby, krevety, korýše, hovězí maso, klobásy a jehněčí. Někteří lidé říkají, že se jídlo takhle jmenuje, protože maso trháte (v angl. jerk) anebo špikujete, abyste vytvořili díry, do kterých dáváte koření.

Asado

Jihoamerický styl grilování, který je oblíbený v Argentině, kde je asado národním pokrmem. Asado může označovat setkání u grilu a u jídla, zatímco "al asador" označuje speciální techniku, při které je celé zvíře v jednom kuse rozprostřeno po roštu.

Evropa

Grilování v Evropě asi není potřeba dlouze představovat. Evropa je naším domovem a většinu místních jídel grilujeme i sami doma s našimi rodinami.

Lechon

Celé sele na rožni bylo původně fenoménem ve Španělsku, ale nyní je velice oblíbené v mnoha z bývalých španělských kolonií. Lechon je národním jídlem jak v Portoriku, tak na Filipínách.

Shashlik

Nejklasičtější grilovaný pokrm v Rusku. Velké kusy masa, často jehněčího, a k tomu nějaká zelenina, jsou napíchnuté na dlouhé jehlici a většinou se pečou nad ohněm.

Asie

Jelikož jsme již načali Rusko, přesuneme se nyní do Asie. Na tomto kontinentě se nachází mnoho různých grilovacích kultur, pojďmě si je nyní představit.

Char Siu

Čínská odpověď grilování. Vepřové je marinováno v různých sojových a hoisin omáčkách, než je grilováno. Char siu je často podáváno s rýží nebo rýžovými nudlemi a s množstvím křupavé zeleninu.

Khorkhog

Zapomeňte na mongolskou kuchyni využívající gril, kterou známe na západě. Skutečné mongolské grilování tvoří pokrmy jako je khorkhog, který se dělá z kostiček jehněčího nebo kozího masa. Ty jsou kladeny do nádoby ve vrstvách s rozpálenými kameny a navrch se dává zelenina a voda. Nádoba je potom tradičně dána do ohně.

Satay

Velice populární varianta grilování v Indonésii, Thajsku, Singapuru a na Filipínách. Oblíbená mezi dětmi a mladým srdcem. Maso, často kuřecí, je nejprve naloženo ve speciální omáčce satay, která má základ z buráků a kokosu. Potom je dáno na špíz a grilováno.

Gogigui

Korejci grilování milují a jejich vlastní verze gogigui je často připravována na jednoduchém stolním grilu. Nejvíce rozšířená forma grilování v Koreji je bulgogi - tenké plátky hovězího, většinou rib eye, marinované v sójovém oleji, cibuli, česneku, cukru a rýžovém octu. Maso je grilováno a většinou také podáváno s rýží a zeleninou.

Tandoori

Indická forma grilování je jedna z nejstarších na světě. Kuře je otáčeno v mixu koření garam masala a vaří se ve válcové hliněné troubě - tandoor - rozpálené pomocí dřevěného uhlí, nebo položené na rošt nad troubu. Maso je často napichováno na jehlice.

Kebab

Je perské slovo pro "grilované maso" a je to jedna z nejstarších forem grilování. Původně to bylo vždy jehněčí, ale dnes je kebab často připravován z hovězího masa. V Turecku je kebab uměním, kterému se lze vyučit. Shish kebab jsou kousky masa grilované na jehlicích - mezi maso je dávána zelenina, zatímco doner kebab se točí na vertikálním rožni a dělá se z nakládaných plátků masa.

Afrika

Posledním kontinentem, na který se s Weberem podíváme, je Afrika.

Braai

Jihoafrická verze grilování, která také označuje celou událost shromáždění kolem grilu. Správné braai zahrnuje velké množství nápojů, které se nalévají do úst stejně, jako na maso. Klasické braai tvoří boerewors - pikantní klobása, obvykle podávaná s bramborovým salátem, mealie pap (hustá kukuřičná kaše), vařenou rýží a rozinkami.