Jak zazimovat gril

Zazimování griluGrilovací sezóna u vás již pomalu skončila a přemýšlíte nyní, jak Váš gril zazimovat? Tak to jste na správném místě :). Ukážeme si, jak je vhodné gril na příchod zimy připravit, aby chladné měsíce přečkal bez problémů a na jaře byl ihned opět nachystán na akci.

Jako první krok by si Váš gril po grilovací sezóně jistě zasloužil pořádně očistit. Ušetříte si tím práci hlavně na jaře - čím déle necháte nečistoty v grilu zatvrdnout, tím hůře půjdou dolů. Proto se tu nevyplatí nic odkládat a doporučujeme se do čištění pustit raději po sezóně než až v dalším roce. Pokud navíc svému grilu budete věnovat více času a očistíte jej skutečně pořádně, může opět vypadat jako nový.

Na druhou stranu pokud byste údržbu úplně zanedbávali a v grilu by například zůstaly nějaké připečené zbytky z poslední grilovačky, může se Vám dovnitř zbytečně dostat plíseň nebo nějaký hlodavec. Vše to pak samozřejmě může mít vliv i na životnost grilu.

Vyčištění grilu na konci grilovací sezóny

Na detailní návod, jak vyčistit gril, se můžete podívat zde v našem článku. Velmi stručně je návod na nejjednodušší čištění i níže v odrážkách:Čištění grilu
  1. Vyčistěte rošt kartáčem - úplně nejlépe tak, že gril pořádně rozpálíte a necháte spálit všechny zbytky. Poté za tepla přejedete rošt kartáčem.
  2. Detailnější čištění roštu - zastudena, nastříkejte čistič na rošt, nechte půl minuty působit a poté půjde mastnota hezky dolů pomocí houbičky.
  3. Vyčistění vnitřku grilu - seškrábněte všechny zbytky nečistot z bočních stěn grilovacího kotle, nejlépe to jde pomocí této čistící špachtle. Můžete gril také vyčistit detailněji, stejně jako u grilovacího roštu z předchozího bodu - pomocí čističe a houbičky.
  4. Očištění grilu zvenku - ideální alespoň utřít od prachu a mastnoty. Pokud Vám na čistotě extra záleží, lze vnějšek vyleštit pomocí čističů na porcelánem smaltovaný povrch a pomocí čističů na ušlechtilou ocel.
  5. Odstraňte zbytky popela z popelníku (u grilů na dřevěné uhlí) nebo vyměňte odkapávací misku (ta je u většiny plynových a elektrických grilů na dně grilovací vany na všechny nečistoty z grilování)

Zkontrolujte funkčnost celého grilu

Tohle je část, která sice není k zazimování nezbytně nutná, ale výrazně ji doporučujeme. Doporučujeme zjistit, jestli vše u grilu funguje, jak má. Funguje dobře zapalování u plynových grilů? Není zteřelá hadice u plynové láhve? Nevyhazuje elektrický gril pojistky? Nebo nerezaví Vám jen v nějaké větší míře grilovací rošt nebo jiná část grilu?

Servis plynového griluNyní je totiž ta správná chvíle u grilu případně opravit všechny závady či v případě potřeby některý díl vyměnit. Pokud totiž budete k opravě potřebovat nějaký náhradní díl, ne vždy je jejich zajištění úplně jednoduché. Díl je potřeba identifikovat a následně zjistit, zda jej lze objednat u výrobce. A to vše zabere čas.

U lepších značek grilů jde náhradní díly objednat i dlouho poté, co již gril není v nabídce. Třeba u značky Weber vždy seženete náhradní díly i ke grilům, které se třeba již 20 let na trhu vůbec neprodávají.

U některých atypických náhradních dílů se může stát, že nebudou skladem v Evropě a bude nutné je dovézt z větší vzdálenosti. V takovém případě může dodání trvat i měsíce a proto doporučujeme s případným servisem grilu nečekat na jaro a pustit se do něj hned :)

A konečně - jak na zazimování grilu?

Jakmile budete mít gril kompletně vyčištěný, je vhodné jej na zimu schovat pod kvalitní ochranný obal. Díky němu může gril například zůstat i přes zimu na zahradě, může na něm ležet vrstva sněhu a grilu se nic nestane. I pokud gril schováváte například do garáže, je obal vhodný - ochrání gril i před prachem a jinými nečistotami. Pro každý gril je vyroben speciální obal, který na něj přesně pasuje. Pokud si s výběrem správného obalu nevíte rady, stačí nám napsat zavolat nebo nás navštívit na naší prodejně Weber v Brně a my Vám s výběrem rádi pomůžeme.

K tomu ještě doplníme, že kvalitní grily jsou vyrobeny tak, aby mohly být celoročně venku i bez obalu. Nic se jim nestane, nevadí jim vlhkost ani mráz a nehrozí například zrezivění kvůli dešti. Přesto obal doporučujeme i tak - na gril se nepráší, zůstane čistý a vždy připravený ke grilování, pokud se rozhodnete si třeba na Silvestra spontánně udělat pořádný steak na grilu :)

K zazimování ještě doplníme poslední informaci pro majitele plynových grilů - nezapomeňte zavřít plynovou láhev a i pokud gril schovávate na zimu dovnitř, láhev doporučujeme nechat venku. Ať se plyn při, nedejbože, úniku nehromadí nikde uvnitř. Ani to tak nemusí být kvůli chybě funkčnosti, ale můžou kolem běhat děti, otočit závitem ze srandy.. venku to není žádný problém.

Grilování v zimě

Grilování v ziměUž jsme to trochu nakousli, ale za nás samozřejmě není nejmenší problém grilovat i v zimě. Známe plno lidí, kteří si udělají grilovačku i přes vánoční svátky :) Nebo i u nás i v zimě pořádáme kurzy grilování.

Grilování v zimě je obzvlášť jednoduché, pokud máte gril na plyn, gril na pelety nebo elektrický gril. U těch je poměrně jedno, jestli grilujete v létě nebo v zimě, postup je stejný. Jediný rozdíl je v tom, že si svoje grilované výtvory pravděpodobně snítě doma uvnitř.

Zmínit můžeme také vhodnou alternativu - opékání špekáčků či uzení. K tomuto Vám sice neposlouží Váš gril, budete potřebovat ohniště nebo udírnu, ale i při těchto aktivitách můžete pozvat celou rodinu a přátele a udělat z toho parádní událost.

Co se připravení grilu na zimu týče, tohle je za nás vše, nic víc není třeba. Pokud jste tu ale stále nenašli odpověď na nějaký Váš dotaz, neváhejte nám napsat, zavolat či navštívit nás na naší prodejně Top Grily na kraji Brna. Rádi Vám se vším poradíme :)