Pizza Napoletana
Ingredience
Na poolish:
Na těsto - cca 8 pizz:
Moderní pizza, jak ji známe, má hluboké kořeny v Neapoli v Itálii, kde je toto řemeslo bráno tak vážně, že existuje organizace s názvem Associazione Verace Pizza Napoletana, která je zaměřena na zachování její autenticity. Tato asociace prosazuje přísná pravidla: pravá neapolská pizza by neměla mít tloušťku středu větší než 2 milimetry a měla by se péct přesně 60–90 sekund v kamenné peci vyhřáté na 485 °C s ohněm z dubového dřeva. Tato teplota je hračka pro pizza pece, které hravě zvládnou jak dřevo, tak i plyn - a navíc mají skvělý desing - mrkněte na ně tady! Zvládnete ji připravit ale i na grilu, v takovém případě se vám bude hodit pizza kámen.
Velice důležitá je fermentace/kynutí těsta - způsobů, jak fermentovat je mnoho - my jdeme cestou předfermento, specificky poolishe. Více se můžete dočíst zde . Jestli na těsto spěcháte, podívejte se na náš recept domácí pizzy na gril - je podstatně jednodušší a rychlejší.
Tradičním tahákem je vláčná kůrka a tenké těsto s klasickými ingrediencemi jako jsou rajčata, mozzarella a čerstvá bazalka čímž vzniká tradiční italská pizza Margherita, která slouží jako základ pro nespočet variací po celém světě.
- Začneme den předem přípravou předfermentu - my použijeme poolish - jedná se o směs mouky, droždí vody a medu. Vše smícháme, necháme hodinu při pokojové teplotě a poté dáme do lednice na 14-24 h. Kvasinky ožijou a začnou pracovat.
- Další den vytáhneme poolish z lednice a dáme jej do hnětací mísy
- Přisypeme veškerou mouku a hněteme do stejnoměrné konzistence.
- Za stálehé hnětení po částech přilijeme vodu, dokud ji těsto celou neabsorbuje, přidáme droždí a sůl.
- Jakmile těsto nelepí a drží pospolu - i když je hodně tekuté, vyndáme na naolejovaný vál a těsto přeložíme přes sebe. Rozdělíme na 4 rovné díly.
- Z každého dílu odštípneme kouli o váze 200 - 220 g a vložíme do olejem vymazané krabice, kterou zakryjeme a encháme za tepla kynout.
- Jakmile je těsto nakynuto, pomoučíme vál a kouli na něj umístíme. Tvarování těsta je otázkou praxe -čím víc jich připravíte, tím líp vám to půjde!
- Těsto na neapolskou pizzu se tvaruje tak, že výsledkem je kruhový tvar s 2-3 cm širokým okrajem. těsto od středu vytláčíme k okrajům, je důležité any jsme samotné okraje nijak nezpracovávali - vzduchové kapsy v nich obsažené jsou nepostradatelnou součástí každé neapolské pizzy.
- Nyní je čas na pizzu přidat další ingredience - my připravíme klasiku - margheritu.
- Na těsto přidáme rajčatovou omáčku, kterou rozetřeme po povrchu (ale ne po okrajích), přidáme lístky čerstvé bazalky a natrhanou mozzarelu.
- Pizzu dáme na rozehřátý gril nebo do trouby, ideálně na pizza kámen - tradičně je teplota na pečení cca 400°C, proto nám bude stačit cca 1-2 minuty.
- Jíme co nejdřív :)