Jaký je rozdíl mezi plynovými grily Genesis a Genesis II?

U grilů z řady Genesis a Genesis II je třeba si zapamatovat jednu důležitou věc, a to tu, že řada Genesis II, i když by to dalo rozum spíše naopak, je od roku 2022 ten starší model. Weber se totiž právě v tomto roce, kdy oslavil krásných 70 let od vzniku firmy, rozhodl řadu Genesis modernizovat s tím, že gril chtěl vystavit novým prvkům, ale zároveň gril i pohladit rukou nostalgie. A tak vzniklo označení "Genesis", které oproti starším, ale vůbec ne špatným, grilům Genesis II má hned několik výhod a vylepšení. Upozorníme předem ale na to, že výkon hořáků i kvalitní dvouvrstvý poklop jsou u obou řad stejné, proto při koupi nešlápnete vedle ani s jednou variantou. 
 

Řada Genesis II

Rozdíly mezi grily Genesis a Genesis II

Řada Genesis II stojí na 2 velkých, a 2 malých uzamykatelných kolečkách. Zde oceníme hlavně to, že velká kolečka jsou vhodná pro převoz i na nerovném povrchu, nebo i trávě. Najdeme zde kryt na plynovou bombu, která se podobně jako u řady Weber Spirit II připevňuje na pravou stranu grilu, pod pravý pracovní stolek utahovacím řemenem, který je součástí balení každého grilu. 

V pravém pracovním stolku se u vybraných modelů nachází přídavný boční hořák. V levém stolku, také u vybraných modelů, se pak nachází chytrý grilovací asistent Weber Connect. Pracovní stolky, i když jsou bez přidaného hořáku i teploměru, jsou ke grilu pevně připevněny bez možnosti složení, a jsou vyrobeny z nerezové oceli s plastovými držáky, za které případně gril držíme při převozu. Grilovací rošt grilu pak vlastní GBS vyměnitelný střed pro všechná různá GBS příslušenství, jako je pizza kámen, litinová mřížka Sear Grate nebo litinová pánev. Nad hlavním roštem, který je z porcelánem smaltované litiny, najdeme i přídavný ohřívací rošt, který lze sklopit a tak se do něj dají upevnit / zapíchnout ETCS špízy či další ETCS příslušenství.

Pokud na gril upevníme rotiserii, neboli motorkem poháněný otáčecí špíz, musíme hlavní grilovací rošt vyjmout celý, nebo jeho velkou část, aby nám maso při otáčení o rošt nedrhlo. Dvouvrstvý poklopu grilu, i boční stolky, mají měkké, lehce zaoblené tvary. U řady Genesis II pak najedeme i model, který má úložný prostor pod vanou grilu otevřený. 






Řada Genesis 

Rozdíly mezi grily Genesis a Genesis II

Tato řada grilů působí již na první dojem moderněji a luxusněji. Všechny modely vlastní uzavíratelný prostor pod grilovací vanou, kam můžeme uschovat i velkou 11 kg ocelovou láhev. Celý gril stojí na 4 malých kolečkách, z nichž jsou 2 přední uzamykatelné. Boční pracovní stolky, ve kterých je dle vybraných modelů také chytrý teploměr či přídavný boční hořák, mají tu výhodu, že jde jeden z nich, pokud je bez teploměru či hořáku, vždy sklopit.

Dále grilovací rošt vlastní nejen GBS rám, kam můžeme vložit jakékoliv GBS příslušenství, ale disponuje i moderním Weber Crafted systémem, kde za pravou velkou část roštu, můžeme dosadit například velkou litinovou Sear mřížkou, velký košík na zeleninu, nebo velký keramický kámen, vše o velikosti více než 40 x 40 cm. Ohřívací sklopný rošt zde najdeme také, je však vysouvací a ohřívací plochu nám to tak až zdvojnásobí.

Otáčecí špíz můžeme u této řady pak používat bez nutnosti vyjmutí grilovacího roštu, držák je totiž vyvýšený. U vybraných modelů zde najdeme pak i boční úložný prostor pro rošty či různé příslušenství s přihrádkou na koření, a u vyšších řad dokonce luxusní podsvícené regulátory i osvětlení roštu, integrované do kovového madla poklopu. Poklop je tu také dvouvrstvý, ale i s bočními stolky je jejich design a hrany ostřejší, grily tak působí atraktivnějším dojmem.