Grilované vepřové koleno s křupavou kůžičkou
Ingredience
- 2-3 vepřové kolena
- 500 g čerstvých hříbků
- 3 cibule
- 4 stroužky česneku
- pivo na podlití
- sůl
- černý pepř
Ingredience na nálev:
- 1 l vody
- 10 g cukru
- 10 g soli
- pepř
- tymián
- nové koření
- bobkový list
A to je škoda - jedná se o recept, který je relativně nenáročný (většinu času zabere pečení/grilování - to ale nevyžaduje všechnu naši pozornost). V tomto receptu si uděláme grilované koleno na peletovém grilu, a na konci receptu si ukážeme i alternativní přípravu v kotlíku (neboli dutch oven). Připravit se ale dá i v jakémkoliv jiném grilu nebo v troubě, postup bude úplně stejný :)
Vepřové koleno je velice levná surovina. Hlavně proto, že velkou část zabírá kost. Nebojme se tedy objednat u řezníka dvě, klidně i tři pro čtyřčlennou posádku strávníků. Velkým pomocníkem u tohoto receptu je vpichový teploměr - ten nám ulehčí odhadování toho, jak je maso hotové.
My si v tomto receptu uděláme koleno s luxusní hříbkovou omáčkou, ale můžete jej klidně udělat jen tak - klasicky s chlebem nebo grilovaným bramborem a hořčicí a křenem. Pokud máte rádi chuť zauzeného, tak si stejným způsobem samozřejmě můžete připravit i uzené koleno. Další alternativou je také vepřové koleno sous vide, které nás osobně hodně baví, hlavně díky tomu, že je předpřipravené a naložené, takže se dá ugrilovat výrazně rychleji než to syrové od řezníka.
Jak naložit vepřové koleno?
- Připravíme si nálev - bude ho potřeba tolik, aby byla všechna kolena ponořena.
- Ostrým nožem pak kůži kolena nařežeme - my jsme zvolili řezy kolem celého kloubu. To nám pomůže při marinování, ale i při vypékání kůže. Dáváme pozor ať nevjedeme příliš hluboko do masa.
- Zalijeme kolena nálevem a dáme do chladu na minimálně 24 hodin.
- V den přípravy kolena vyjmeme, řádně osušíme a dáme na pekáč.
Vepřové koleno na grilu:
- Gril řádně očistíme kartáčem a rozpálíme ho na cca 130 °C. Tuto teplotu si hlídáme po celou dobu grilování.
- Pekáč s kolenem vložíme na gril a grilujeme nepřímým grilováním pod zavřeným poklopem.
- Grilujeme celkem 2 - 2,5 hodiny za stále stejné teploty.
- Hlavně kontrolujeme vnitřní teplotu kolen - pečeme tak dlouho, dokud nedosáhnou 73 °C.
- Závěrečné vypékání - po dosažení požadované vnitřní teploty gril rozpálíme na 220°C a pečeme, dokud kůže není křupavá, cca 20-40 minut. Pekáč podlijeme trochou vody a případně pivem, aby se nám vypečená šťáva nepřipálila.
- My jsme pro závěrečné vypékání zvolili ještě trošku jiný postup - dopečení v litinovém hrnci. Koleno do něj vložíme, zakryjeme poklicí a umístíme do ohně nebo do grilu. Nebojíme se častěji kontrolovat a kotlík přesouvat k/od ohně podle toho, jak se kůže vypéká.
- Hotové koleno vyjmeme a necháme pár minut odležet bokem. Mezitím můžeme připravit omáčku a přílohu.
Recept na hříbkovou omáčku:
- Do výpeku z kolene (v našem případě v litinovém hrnci) dáme hříbky, oloupanou a nakrájenou cibuli a česnek a restujeme. Můžeme podlít trochou piva.
- Dusíme 5-10 minut a průběžně mícháme.
- Dochutíme solí a pepřem, případně bylinkami dle chuti.
Přejeme Vám dobrou chuť! :)