Jak grilovat ryby? (lososa, makrelu)

Grilovat stále dokola to stejné, i když chutné, maso z oblíbeného kuřete nebo vepře se nám může po čase zprotivit. Nejen proto je skvělou volbou na gril občas hodit i čerstvou rybu. Jemnou chutí a lehkostí jsou ryby jak sladkovodní, tak i mořské opravdovou lahůdkou. Nesmí se ale podcenit výběr ryb, jejich příprava a grilování samotné.

Jaké ryby vybrat?

Hlavní dvě skupiny ryb, sladkovodní a mořské, se rozlišují pouze tím, že sladkovodní ryba to má z vody na náš gril blíž, a tak máme větší jistotu v tom, že bude ryba čerstvá. Naše ryby mají i obecně více kostí, to ale neplatí u všech. Potom už záleží jen na chuti každého z nás. Mezi nejčastěji grilované ryby mořské patří například losos, tuňák, makrela či platýs, a ze sladkovodních to jsou hlavně pstruh, candát, kapr, okoun, štika nebo sumec.

Pokud si rybu neulovíme sami, musíme pro ni do obchodu, je proto důležité umět vybrat rybu opravdu čerstvou. Pokud nekupujeme rybu mraženou, čerstvost ryb je asi tou nejčastější věcí, která nám může chuť pokazit. Ryba by na pohled měla být lesklá, pokrytá malou vrstvou slizu, oči vypouklé a jasné, žábry červené nebo lehce nafialovělé barvy a ryba by nikdy neměla zapáchat rybinou. Čerstvá ryba musí vonět pouze vodou. Pokud se Vám zdá, že cítíte cokoliv jiného, raději šáhněte po jiném nebo mraženém kousku.

Jak ryby připravit na gril?

Předpokládáme, že nejste rybáři, a tak rybu kupujete na filety, či v celku s vyprázdněnou břišní dutinou. Chuť rybího masa je opravdu velice jemná, nedoporučujeme tedy rybu dlouho marinovat, nebo ji přehnaně kořenit. Na rybu Vám postačí kvalitní olej, sůl, pepř, jedna nebo dvě bylinky a citronová šťáva, tu ale opravdu jen dle Vaší chuti. Tyto přísady smícháme dohromady a jsme připraveni rybu potřít. U ryby vcelku můžeme také do břišní dutinky vložit například svazek bylinek nebo plátky limetky či citrónu. Rybu potřeme marinádou až těsně před vložením na rozpálený gril

Jak ryby ugrilovat?

To, že je rybí maso opravdu jemné, neznamená, že není potřeba gril řádně rozpálit. Pokud tak nechceme riskovat například připečení kůže ryby k roštu, doporučujeme využít buďto držáky na ryby, do kterých se ryba zavře a jednoduše se v držáku otáčí, nebo keramické pánve, na které se ryba nepřichytí. Můžeme ale samozřejmě rybku vložit přímo na rošt grilu. Doporučujeme ho ale nastříkat Anti-Stick Sprejem nebo namazat řádně olejem.

Po tom, co rybu vložíme na gril, je důležité rybu neotáčet moc brzy, Grilovaná treska na cedrovém prkénkua nechat ji na každé straně grilovat v klidu, tedy s rybou nijak neotáčet, nehýbat a vždy mít poklop zavřený. Jen tak se z kůže vytvoří potřebná kůrka a maso z ní krásně sjede. Menším rybám a filetům stačí na grilu přibližně 15 minut, kdy první stranu rybky s kůží grilujeme o minutu až dvě déle. Pokud máme rybu macka nebo opravdu vysoký filet, grilujeme klidně až 30 minut. Jednoduché pravidlo u ryb je to, že každý centimetr výšky vyžaduje alespoň 3-4 minuty na grilu. Pokud se Vám bude zdát, že po grilování je rybka až moc suchá, u příštích grilování z času ubírejte tak, až dosáhnete dokonalého výsledku pro Vás :)

Extra tip: Grilování na cedrovém prkénku

Také můžeme doporučit naši oblíbenou metodu grilování ryb na cedrovém udícím prkénku. Cedrové prkénko dodá lehkým zauzením extra chuť, která u tohoto jemného masa krásně doplní celou paletu chutí. Více informací si můžete přečíst v našich receptech ať už grilovaný losos na cedrovém prkénku nebo grilovaná treska. Při této metodě svůj gril ať už máte gril na dřevěné uhlí nebo plynový gril připravíte na nepřímé grilování. A nezapomeňte prkénko před použitím namočit ve vodě, aby neshořelo. Poté co nasákne vodu, nad žárem krásně dodá chuť kouře, ale neshoří. Vydrží tak i několik grilovaček.