Návod pro snadný začátek s grilem Weber

Pokud jste si zrovna koupili nový gril Weber, pravděpodobně se už těšíte na všechna ta neuvěřitelně chutná jídla, která s ním připravíte. Než ale začnete, přečtěte si několik jednoduchých tipů, jak z nového grilu dostat to nejlepší.

Nejlepší tipy pro začátek s Vaším grilem Weber

1. tip - Dejte na něj poklop

Poklop Vašeho nového grilu Weber není jen jeho esteticku součástí či ochranou před deštěm. Nabízí také mnoho výhod.

Když zakladatel Weberu, George Stephen, vynalezl v roce 1952 kotlový gril Weber, začal tím revoluci v grilování. Nejen díky jeho oválnému tvaru, ale také díky jeho poklopu. Poklop jednoduše otevřel dveře k obrovské spoustě metod vaření, které na otevřeném grilu nebyly možné - a i dnes je stejně důležitý, jako dříve.

Vaření s poklopem na grilu a s otevřenými otvory pomáhá ovládat pohyb vzduchu a umožňuje teplu cirkulovat uvnitř. Díky tomu máte naprostou kontrolu nad teplotou a nemusíte se bát nečekaných vzplanutí, která mohou Vaše jídlo spálit a zničit tak jeho chuť. Proto byste vždy měli mít poklop na grilu, když vaříte. Váš gril pak funguje jako horkovzdušná trouba a umožňuje Vám připravovat větší kusy masa jako pečeni nebo celého krocana atd. Na grilu můžete také péct, udit a využívat mnoho dalších metod vaření. Ovládáním teploty a vlhkosti se Vaše jídlo také připravuje rychleji. Vlhkost, která zůstává uvnitř grilu zajišťuje, že maso je vždy tak šťavnaté, jak je to jen možné. Takže nezapomeňte mít poklop vždy na grilu pro snadnější vaření a nejchutnější výsledky.

2. tip - Začínáme, rozpálení grilu

Zapomeňte na dlouhý a obtížný proces přípravy grilu, je to jednoduché a snadné. Ať už používáte dřevěné uhlí nebo plyn.

Dřevěné uhlí

Podpalování Vašeho Weber grilu na dřevěné uhlí nemusí být namáhavý proces. Potřebovat budete zhruba 20 minut se startovacím komínem na brikety a vaše palivo bude dokonale rozpálené pro vaření.

Naplňte zapalovací komín briketami, které jste si vybrali. Použijte množství briket napsané v návodu, ale nikdy komín nepřeplňujte. Umístěte dvě nebo tři podpalovací kostky na palivový rošt uvnitř Vašeho grilu Weber. Podpalte je a zapalovací komín postavte na ně. Kovovou rukojeť dejte na kraj roštu a otevřete otvor na spodku grilu. Otvory v dolní části komínu začnou nasávat vzduch a ten bude procházet dále rourou, čímž rovnoměrně rozpálí brikety. Nechte brikety rozpálit po dobu přibližně 20 minut. Jakmile budou na vršku briket zřetelně vidět plameny, vezměte si grilovací rukavice a pomocí rukojeti vysypte brikety na palivový rošt nebo do košíků na uhlí. Upravte je podle metody vaření, kterou si zvolíte.

Čím více budete svůj gril používat, tím více si ho zamilujete a naučíte se, kolik topiva použít. To závisí na mnoha faktorech, včetně počasí, grilovaného jídla a samozřejmě používaného topiva. Zde je zevrubný návod pro Vaše grilování:
1 zapalovací komín - 260-270 °C
3/4 zapalovacího komínu - 220-230 °C
1/2 zapalovacího komínu - 180-190 °C

Teplota se lehce sníží, jakmile dáte jídlo na gril. Především pokud je to velká pečeně.

Plynové grily

Vždy začněte otevřením poklopu. Je důležité na toto pamatovat z bezpečnostních důvodů, protože plyn by se jinak mohl nahromadit pod poklopem. Takže - vždy otevřete poklop před tím, než budete dělat cokoliv jiného.

Nyní naplno pusťte přívod plynu a zapalte hořáky. Zavřete poklop a nechte gril rozehřát na přibližně 200°C, než začnete vařit.

Elektrické grily

Pokud máte elektrický gril Weber, pak jen otevřete poklop a ujistěte se, že ovládací knoflík je v pozici vypnuto. Zapojte kabel, zavřete poklop a nechte gril rozehřát přibližně na 200°C, než začnete vařit.

3. tip - Pořádné vaření, přímá a nepřímá metoda grilování

Se svým grilem Weber nemusíte zůstat jen u přípravy hamburgerů a párků. Od předkrmů k pečením od ryb k zelenině, dokonce od chlebů k dezertům - možnosti jsou nekonečné, používáte-li dvě hlavní metody vaření. Přímou a nepřímou. A nejlepší je, že obě je úžasně snadné si osvojit.

Přímá metoda

Jak již naznačuje název, přímé vaření je, když grilujete své jídlo přímo nad zdrojem tepla. Tato metoda dává masu šťavnatou karamelizovanou kůrku a vypaluje do něj stopy po roštu. Tato metoda je ideální pro slabší a jemnější kusy masa, jako jsou steaky, hamburgery a vykostěné kuře, nebo ryby, ovoce a zelenina. Pravidlem je, že přímé vaření by mělo být využíváno u pokrmů, které vyžadují 20 minut tepelné úpravy a méně. Nezapomeňte jídlo pravidelně obracet.

Nepřímá metoda

Nepřímé vaření využívá Váš gril podobně jako troubu. Na rozdíl od přímé teploty je zdroj tepla umístěn po stranách a umožňuje tak stejnoměrnou úpravu Vašeho jídla. Nepřímé grilování by se dalo přirovnat k horkovzdušné troubě. Nepřímá metoda umožňuje důkladně propéct větší pokrmy. Je nejlepší volbou pro velké jehněčí pečeně, celá kuřata, pečeně vepřové, jemnou hovězí svíčkovou a dokonce i pro chleby a dezerty. Nepřímá metoda by měla být využívána pro pokrmy, které vyžadují více jak 20 minut vaření.

Sepsali jsme pro vás všechny potřebné informace o přímé a nepřímé metodě grilování v naší poradně.

4. tip - Udržujte ho v čistotě

Čištění Vašeho grilu Weber nemůže být snazší. Při každodenním používání to trvá jen 15 vteřin a už máte dokonalý základ pro grilování Vašeho jídla. Nemusíte jej čistit dokonale po každém grilování, protože vysoké teploty zničí veškeré bakterie. Abyste se vyhnuli zkažení pokrmu zbytky nebo příchutěmi z předchozího vaření, je třeba očistit rošt kartáčem hned po grilování. Z horkého roštu se zbytky odstraňují mnohem snáze a kartáč se neopotřebuje tak rychle, jako když je mřížka studená. Tímto zajistíte, že gril bude vždy čistý pro Vaše další grilování. I přesto je dobré provádět měsíční nebo občasné pečlivější čištění.

Podrobný návod, jak můžete Váš gril Weber nejlépe vyčistit, jsme sepsali ve speciálním článku v naší poradně.

Bonusový tip - Používejte litinové rošty

Litinové rošty mají schopnost zahřát se na extrémně vysokou teplotu a jsou skvělé na vytváření delikátních mřížkovaných otisků na steacích, vepřových kotletách a podobně. Pokud používáte litinové rošty při nepřímém vaření, měli byste zároveň využít rošt na stojánku, protože díky němu bude vzduch moci proudit kolem jídla a nedovolí žáru, aby jídlo spálil.

S těmito snadnými tipy můžete na svém Weber grilu vařit a starat se o něj a budete vědět, že ze svého Webera dostáváte maximum. Tak na co čekáte? Grilujte!

Zpět do poradny