Jak grilovat kuře?

Vcelku grilované kuře na pivuExistuje velké množství způsobů, jak grilovat kuře. Na grilu ho můžete péct vcelku na stojánku nebo na plechovce od piva, nebo si ugrilovat jen samotná křídla či stehna.

V tomto článku přinášíme přehled všech způsobů grilování kuřecího masa. U všech metod vypíchneme nejdůležitější body a budeme odkazovat i na konkrétní recepty s podrobnějšími informacemi, pokud si něco z toho budete chtít vyzkoušet u Vás doma. A pokud si přesto s něčím nebudete vědět rady, neváhejte se na nás obrátit. Kuře jsme u nás grilovali, ani nevíme kolikrát :)

Celé kuře na grilu

Asi nejoblíbenější způsob grilování kuřecího masa u nás i ve světě - vezmete celé kuře, postavíte ho na plechovku od piva nebo stojánek a ugrilujete si ho vcelku. Porcování pak probíhá až na konci před podáváním. Podíváme se na to, jak dosáhneme šťavnatého kuřete s krásně křupavou kůrčičkou. Připravit se dá na všech typech grilů s poklopem (na uhlí, na plynu, na peletách i elektrice).

Při tomto grilování budete potřebovat kuře bez drobů - to znamená bez vnitřností, bez krku, apod. Najdete asi v každém obchodě, obvykle bude mít někde kolem 1,7 kg. Kromě kuřete samotného budete potřebovat také něco, na co kuře postavit. Na recept kuře na pivu můžete použít plechovku od piva, na jiné recepty Vám pak skvěle poslouží stojánek na kuře. Pak můžete dělat kuře na víně nebo třeba s červeným zelím. Stojánek Vám umožní větší variabilitu a máte jej na pořád.

Kuře vcelku na stojánku - potírání při grilováníU grilování kuřete vcelku se dále často využívá potírání masa v průběhu grilování. K tomu Vám poslouží libovolný silikonový štětec, který už pravděpodobně doma máte. Použít se dá třeba i snítka rozmarýnu. A hodně často u grilování kuřecího využijete grilovací koření. Můžete si připravit vlastní mix dle receptu, nebo se podívat na naše už předpřipravené směsi grilovacího koření na kuřecí maso.

A jak budeme celé kuře grilovat? Gril připravíte na nepřímé grilování a teplotu okolo 180 °C. Nepřímé grilování znamená, že kuře nebude umístěno přímo nad žár (přímo nad rozžhavené brikety nebo zapálený plynový hořák), ale zdroj žáru dáte lehce bokem. Pokud máte gril na dřevěné uhlí, pak dáte grilovací brikety na boky spodního roštu. Žár pak bude stoupat v grilu po stranách a kuře se bude propíkat ze všech stran rovnoměrně. Podobně, jako v troubě. U plynového grilu pak zapálíte jen ty hořáky, které nejsou přímo pod grilovaným kuřetem.

Někdy je u grilu potřeba použít i nějaké odstínění žáru, abyste nepřímého grilování dosáhli spolehlivě. Odstínění je použití například hliníkové grilovací misky, nebo k úplné efektivitě tohoto tepelného štítu s roštem. Obzvlášť u grilů s litinovým grilovacím roštem odstínění určitě doporučujeme. Pokud byste totiž kuře umístili přímo na litinový rozžhavený rošt (nebo grilovali přímou metodou), kuře by se Vám ze spodní strany těžce připeklo a shora nedodělalo. Kuře proto nikdy negrilujeme přímo nad ohněm či žárem

Kuře vcelku na stojánku - grilování se sondou do masaJak dlouho kuře grilovat? Záleží to i na velikosti kuřete, ale obvykle se budete pohybovat okolo hodiny a čtvrt až hodiny a půl (pokud grilujete při 180 °C). Důležité je, aby teplota uvnitř masa přesáhla 75 °C. V tu chvíli je kuře připraveno ke konzumaci a v tu chvíli je nejvhodnější vytáhnout ho z grilu, ať se zbytečně nevysuší. Na zjištění teploty Vám skvěle poslouží jednoduchý teploměr do masa, nebo chytrý grilovací asistent obsahující podrobné recepty a tipy. Pokud budete píchat teploměr do masa, myslete na to, že konec sondy by měl být v nejsilnější části masa (u kuřete uprostřed prsou) a nesmí se dotýkat kosti. Kost vede teplo a sonda by Vám ukazovala nesmyslně vysoké hodnoty.

Úplně ideální je, když máte uprostřed prsou 75 °C, čímž se nevysuší. A přibližně 85 °C v kuřecích stehnech, protože poté jde maso pěkně od kosti.

Že je kuře hotové, poznáme i tak, když po píchnutí do nejsilnější části masa teče z kuřátka šťáva zcela čirá nebo je maso po řezu krásně bílé. Pokud je maso nebo šťáva narůžovělá, ještě nemáme hotovo a grilujeme dál.

A jak dosáhneme křupavé kůrčičky? Před posazením kuřete na gril můžeme kůži na několika místech propíchnout. Tuk z kůže tak vyteče a bude křupavější. A hlavně, můžeme kůži při grilování potírat například šťávou z kuřete s pivem a kořením. Důležitý je obsah cukru při potírání (třeba v pivu), připeče se a pomůže nám s křupavější kůrčičkou.

Tímto nyní víte vše důležité a v podstatě už stačí jen vybrat si konkrétní recept, jaký na grilovačce připravíte :)

To nejdůležitější při grilování kuřete vcelku:

  • budete potřebovat celé kuře bez drobů, cca 1,7 kg
  • budete potřebovat - plechovku od piva nebo stojánek na kuře
  • použijeme nepřímé grilování - někdy vhodné odstínění tepla
  • grilujeme při 180-200 °C
  • grilovat budeme přibližně hodinu a čtvrt až hodinu a půl
  • teplota v mase musí přesáhnout 75 °C - doporučujeme teploměr do masa
  • ideální cílová teplota - 75 °C v prsou, 85 °C ve stehnech 
  • pro křupavější kůžičku potírejte šťávou při grilování
  • porcujeme až hotové kuře
  • možné recepty - kuře na plechovce od piva, kuře s červeným zelím na víně

Grilování celého kuřete na otáčecím špízu

Ten úplně nejlepší způsob, jak ugrilovat celé kuře. Nejpohodlnější možnost, obzvlášť pokud kuře děláte častěji.

V tomto případě budete k Vašemu grilu potřebovat otáčecí špíz s elektromotorkem. Dnes už se dá zakoupit téměř ke všem lepším zahradním grilum - třeba u Webera si jej můžete pořídit ke grilům na uhlí, k plynovým i elektrickým grilům. Většinou ovšem u grilů nebývá součástí balení a zároveň se v rámci příslušenství jedná o jednu z těch dražších položek. Pokud ale kuře děláte na grilu rádi, určitě stojí za zvážení :)

Na otáčecím špízu uděláte kuře vůbec nejlépe a zároveň se o něj nemusíte příliš starat, motorek udělá práci za Vás. Můžete grilovat přímo nad žárem - motorek kuře neustále otáčí a tak se propeče rovnoměrně ze všech stran.

Grilování zde jinak bude trvat přibližně stejně dlouho jako u grilování na stojánku a obecně i všechny ostatní principy zde platí stejně jako výše.

Kuřecí křídla na grilu

Kuřecí křídla na griluDále si ukážeme základní pravidla při grilování už konkrétních kusů kuřecího masa - kuřecích křídel a stehýnek. Postup u obojího je v podstatě ještě jednodušší, než u celého kuřete.

Při grilování kuřecích křídel doporučujeme grilovat pomalu při nižší teplotě. Maso tak zůstane šťavnaté, půjde hezky od kosti a můžete ho dle libosti ještě trošku zaudit pomocí dřevěných lupínků. Při pomalejším grilování připravíme gril na nepřímý žár (viz výše) a přibližně 130 až 150 °C. Při tomto postupu budou křídla v grilu přibližně hodinu, než budou hotová. Pokud budete grilovat při vyšší teplotě, počítejte s tím, že se maso udělá rychleji. Zároveň si musíte více hlídat, aby se Vám křídla nepřipekla k roštu.

Křídla obecně můžete grilovat přímo na grilovacím roštu, za nás ale doporučujeme ideálně nějakou keramickou grilovací desku nebo jinou grilovací podložku. Určitě potřít pěkně olejem (či špekem) před grilováním, aby se nepřipékala. Zvlášť pokud budete dělat křídla marinovaná, třeba k rožhavenému litinovému roštu by se marináda připékala extrémně - pak by skutečně keramická deska potřená olejem hodně pomohla :)

Jak poznáte, že jsou křídla hotová? Můžete jedno křídlo zlomit v kloubu a zkontrolovat, jestli je již maso hotové a jde pěkně od kosti. Pokud je u kosti maso stále růžové, grilujte dál. Se sledováním teploty Vám i zde může pomoci teploměr do masa - cílová teplota u drůbežího masa s kostí je trošku vyšší než při grilování kuřecích prsou - nyní míříme přibližně na 85 °C v nejsilnější části masa. Poté půjde maso pěkně od kosti. S potíráním a křupavou kůrčičkou platí vše stejné, co jsme psali výše u kuřete vcelku.

To nejdůležitější při grilování kuřecích křídel

  • doporučujeme grilovat pomalu a při nízké teplotě
  • nepřímý žár, 130-150 °C
  • grilování trvá přibližně hodinu
  • nejlépe se grilují na keramické desce či jiné grilovací podložce
  • kdy jsou křídla hotová? Poznáte zlomením v kloubu nebo pomocí teploměru do masa
  • možný recept - kuřecí křídla na grilu, zauzená s hoisin omáčkou

Kuřecí stehna, paličky a prsa na grilu

Teď už ke grilování kuřecího masa víte v podstatě vše potřebné a jak budete postupovat při grilování samotných kuřecích stehen, paliček nebo prsních steaků, to už bude záležet hlavně na receptu, jaký si vyberete :)

Pravděpodobně využijete marinování, pravděpodobně budete někdy na konci grilování potírat šťávou, těch možností je hrozně moc. Pamatujte hlavně na teplotu - pokud budete grilovat kuřecí maso bez kostí (prsní steaky), stačí Vám přesáhnout 75 °C a měli byste mít hotovo. Pokud budete grilovat maso s kostí (kuřecí stehna, paličky), pak budete chtít cca 85 °C, aby šlo maso hezky od kosti.

Teplotu poznáte pomocí již zmíněných teploměrů do masa, to je jediný stoprocentní způsob. Jako pomůcku můžete použít i píchnutí do masa vidličkou - třeba u prsních steaků, pokud píchnete doprostřed vidličkou, měla by na konci jít už jen čirá tekutina z masa. A kuřecí určitě nemá být uprostřed narůžovělé, ale bílé. Pokud budete používat teploměr, tak vždy píchejte do nejsilnější části masa a nedotýkejte se kosti. To je vše.

Ať už plánujete jakékoliv kuřecí maso na gril, přejeme, ať se to povede a dobrou chuť! :)