Jak grilovat zeleninu? (cuketu, papriku, aj.)

Ke každé porci masa musí být i správná porce přílohy. A není nic lepší či zdravější, než si k oblíbenému masíčku ugrilovat i několik kousků chutné zeleniny. Nebo maso vynechat a gril úplně obsadit křupavými kousky cukety, papriky a třeba batáty? Na to vše se zde podíváme podrobněji.

Jaká zelenina je na grilování vhodná?

Dnes již máme v každém obchodě výběr zeleniny opravdu obrovský. Máme tedy možnost si vybrat dle chuti, a protože je většina druhů zeleniny přípravou všestranná, bude jednodušší napsat, která zelenina se na gril nehodí. Na grilování nedoporučujeme zelí, saláty, brokolici, květák, křen, salátovou okurku a všechny odrůdy těchto typů zeleniny. Jinak si můžete hezky ugrilovat cokoliv dle vaší chuti. Mezi oblíbené patří třeba mrkev, brambory, rajčata, fazolové lusky, chřest, kedlubny, kukuřice, lilky, žampiony a věřte nebo ne, grilovat můžeme i například vodní meloun. Mezi favority pak patří cuketa, cibule a paprika.

Jak zeleninu na gril připravit?

U přípravy zeleniny i jako u masa záleží na každém z nás. Někdo rád zeleninu naloží do marinády, někdo do ochuceného oleje a někdo si vystačí pouze se solí a pepřem.  My před vložením na gril doporučujeme zeleninu pouze potřít oblíbeným olejem, který ještě můžeme smíchat s vodou. Zelenina tak bude lépe ochráněná před možným spálením. Většina kuchařů doporučuje zeleninu dochutit až po ugrilování, nejlépe zlehka zakápnout panenským olivovým olejem, který pomáhá vstřebávání všech prospěšných látek v zelenině do těla.

Jak grilovat měkkou zeleninu?

Až na výjimky stačí většině měkké zeleniny přibližně 10 minut na vysoké teplotě. Je dobré i pamatovat na pravidlo jako u většiny masa, čím silnější kousek ukrojíme, tím delší doba grilování. Dále se u grilů na uhlí či brikety snažíme zeleninu negrilovat nikdy nad přímým ohněm. No, a protože zelenina není maso, které jen tak můžeme na gril položit, je nejlepší jí grilovat pomocí různého příslušenství vyrobeného přímo pro tento účel. U grilů na uhlí, tak aby nám zelenina nespadla do ohně, můžeme využít například grilovací držáky či koše. U větších plynových grilů je skvělé dokoupit přídavné špízy či rovnou celý ETCS Grilovací Systém, a u většiny elektrických grilů se nejen na zeleninu výborně využijí grilovací tály dle typu Vašeho grilu.

Jak grilovat tvrdou zeleninu?

Mezi tvrdou zeleninu, kterou rádi grilujeme, patří hlavně brambory, kukuřice, batáty a mrkev. Tyto druhy zeleniny je dobré před grilováním povařit ve vodě, a až po změkčení je ugrilovat. Na grilu je necháváme i tak trošku déle, přibližně 15-20 minut. Pokud chceme brambory, batáty či mrkev grilovat bez předvaření, nakrájíme je na maximálně 1 cm silné plátky, aby se dobře propekly. Na grilu jim dáme dobrých 50 minut. U kukuřice je dobré ji za grilování průběžně potírat máslem.

Náš tip na závěr - zeleninový špíz z cukety, papriky a cibule.

Cuketu, sladkou papriku a červenou cibuli si řádně omyjeme a nakrájíme na plátky či kostky přibližně 1-2 cm vysoké. Na špízy zeleninu napíchneme vždy postupně, tedy cuketa, paprika, cibule atd. dokud špíz není plný. Do menší misky smícháme olivový olej, vodu a lžičku grilovacího koření. Zeleninu na špízech tímto mixem zlehka potřeme tak, aby olej s vodou nekapal do ohně. Na dobře rozpálený gril špízy položíme buď přímo na rošt, nebo nejlépe do držáků, ale nikdy přímo nad oheň. Grilujeme přibližně 10-12 minut a můžeme jednou či dvakrát špízy otočit. Po ugrilování můžeme dochutit kapkou panenského olivového oleje, solí a pepřem. Dobrou chuť!